Published On: 9 Qershor, 2016

Prokurori heq dorë nga hetimi i veçantë për Azem Sylën

Prokurori i Eulex-it, Danilo Ceccareli, ka vendosur që heqë dorë nga hetimi i veçantë ndaj 32 të dyshuarve në rastin e quajtur si Azem Syla dhe të tjerët të cilët dyshohen për krim të organizuar në tjetërsim të pronave shtetërore në mënyrë të kundërligjshme.
Sipas Tomë Gashit, avokat i Azem Sylës, gjatë kësaj seance prokurori ka deklaruar se ka hequr dorë nga kërkesa e tij për një hetim të veçantë për shumicën e të dyshuarve në këtë rast, por, kjo nuk do të vlejë për klientin e tij Azem Sylën.

“Të gjithë ata të cilët nuk janë përmendur ose nuk kanë pasur ndonjë lidhshmëri direket me dëshmitarin një dhe dy të cilët janë dëshmitarë të mbrojtur ndaj tyre do të hiqet dorë nga kërkesa për një hetuesi të veçantë”, ka thënë Gashi

Ai po ashtu ka thënë se ata si mbrojtje gjatë kësaj seance të veçantë kanë bërë kërkesë që seanca e paraparë për sot në të cilën do të dëshmonte një dëshmitar i mbrojtur të shtyhet për shkak të mungesës së kushteve elementare për mbajtën e seancës.

Mustafa: Nuk do të ndërtohet “Lugina e Diellit” për serbët në Veri
“Ne si mbrojtje kemi kërkuar që të behët shtyrja e seancës për datën 15 qershor, për shkak të kushteve të vështira, sepse ne nuk kemi pasur mundësi që t’i hapim as shkresat e lëndës që të bashkëpunojmë dhe ti lexojmë me klientët tanë. Ne kemi kërkuar që seancat të mbahen në sallën e Ministrisë së Drejtësisë”, ka deklaruar Tomë Gashi

Avokati i Gashi ka thënë se prokurori gjatë kësaj seance dhe asaj paraprake ka paralajmëruar ngritje të aktakuzës ndaj Azem Sylës dhe të tjerëve, edhe pse ai këtë paralajmërim e ka bërë pa i vlerësuar fare provat të cilat do të rrjedhin nga zhvillimi i hetimeve.

Në mesin e 52 persona personave të dyshuar për krim të organizuar që ka të bëjë me tjetërsim pronash është ish-deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Azem Syla si dhe ish-kryetari i Gjykatës Komunale të Prishtinës, Nuhi Uka. Me vendim të gjyqtares së procedurës paraprake Azem Sylës dhe Nuhi Ukës iu është vazhduar masa e paraburgimit edhe për tre muaj të tjerë. Prokuroria pretendon se të dyshuarit kanë tjetërsuar prona shtetërore në mënyrë joligjore.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Mal Uka thotë:

  Prokuroria eshte ber zhurma e madhe e lojes me ndjenja
  te qytetarve krejt kjo loje eshte sa per te rru pare dhe
  ne fund Karagjiqi i pa fajshem Cfar prokurori eshte ai qe
  separi nuk i mbledhe faktet 100% per !00″ dhe pastaj te
  te ngrite kerkese per burgosje Kjo far loje qe me spektakel
  te pa pare thue se AzemSyla jetonte ne gjunglla dhe prokurori nuk kishte rast ta takoj veq pasi njeu qe Azemi
  koka kthye prej gjunglles Me yrysh mule me hallakate e que
  pluhun sa per te thane qytetaret Prokurori po Rrene !
  Tash paska fillue me u curikate bythas prokurori!
  Bythas prokuror bythas Se kur ta lirosh azemin quza te takon ty Spektakel politik As nuk zbardhen vrasje as krim
  Prokurori mund ta denoj ndonje qytetar te thjeshte bile
  me burg te gjate nese fateziu e ka vadite aren e vet ne dimen me uji te shiut e nuk e ka kursye ata uji per vere !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...