Published On: 6 Janar, 2016

Projektohet makina e së ardhmes

Një kompani automjetesh në Kaliforni ka prezantuar konceptin e makinës të së ardhmes e cila do të jetë elektrike dhe do të posedojë 1000 kuaj fuqi.

Edhe përkundër faktit se akoma nuk është bërë publike se kur mund të jetë në shitje ky model makine, bëhet fjalë për një “bishë të shpejtë”, me emrin FFZERO1.

Kjo makinë pritet të krijohet nga kompania Faradey e Las Vegasit në bashkëpunim me kompaninë kineze LETV, raporton revista Forbs.

Miliarderi Jia Yueting ka njoftuar se do të investojë 1,3 miliard dollarë për këtë kompani që planifikon të krijojë makinën më të shpejtë elektrike.

Modeli i kësaj makine më tepër i përshtatet pistës së garave sesa rrugëve të qytetit. Shpejtësia e saj pritet të jetë 200 milje në orë, ose 320 kilometër në orë.

Megjithatë akoma bëhet fjalë vetëm për një koncept të prezantuar nga dizajnerët.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...