Published On: 11 Prill, 2016

Profesori i Vankuverit i shkruan Ramës: Ji i besës ose do harrohesh edhe nga populli yt

Gazeta greke Eatherimini ka boatuar dje një opinion të Evangelos Venetis, një studiues dhe drejtues i një projekti për Lindjen e Mesme në Universitetin e Vankuverit.

Venetis i drejtohet me tone të ashpra kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama, duke i kërkuar që të hapë kufijtë për emigrantët dhe i kujton “besën”, fjalë të cilën ai e shkruan në shqip.

Shkruan ndër të tjera Venetis:Shqiptarët e mbajnë mend, se Greqia, ndryshe nga Italia, i hapën kufijtë dhe Epiri priti qindra e mijëra refugjatë shqiptarë me mikpritje, duke iu dhënë ushqim, ujëm dhe strehë, duke iu garantuar akomodim dhe duke i ndihmuar ata për të shkuar më në jug, drejt qendravemë të mëdha urbane të Greqisë. Grekët iu dhanë atyre punë dhe ata si përgjigje ndaj kësaj e ndihmuan ekonominë greke të rritet në mënyrë të mëtejshme. Në Greqinë e sotme të goditur nga masat shtrënguese ka qindra mijëra punëtorë shqiptarë që dërgojnë të ardhura të konsiderueshme në shtëpitë e tyre. Duke e kuptuar se çfarë do të thotë të jesh refugjat, shumë grekë bënë asokohe atë që po bëjnë edhe sot. Por çfarë po bën qeveria shqiptare?

Ndërkohë që populli shqiptar e ka ruajtur kujtesën kolektive të kësaj periudhe, kryeministri shqiptar Edi Rama duket se e ka harruar. Për pasojë, ai ka shtuar sigurinë në kufirin me Greqinë, teorikisht duke iu refuzuar hyrjen rafugjatëve që kanë ngecur në terrirorin grek. Duket se kryeministri shqiptar nuk i dëgjon deputetet e tij socialistë, duke u sjellë në një mënyrë jo socialiste dhe duke i dhënë shkak kundërshtarëve brenda partisë së tij që ta sfidojnë, pasi e dinë se populli shqiptar e mendon ndryshe nga ai. Puna është se në vend që së pari të bashkëpunojë me Greqinë fqinje mbi baza reciproke, Z. Rama parapëlqen që t’ia besojë sigurinë e territorit shqiptar Italisë, duke harruar ngjarjet e 1991-shit dhe duke dhënë përshtypjen se Shqipëria nuk është e aftë ta menaxhojë vetë sigurinë e saj….

Në ditët e sotme, kriza e refugjatëve që po zhvillohet mbart kujtime të forta si për grekët ashtu edhe për shqiptarët. Që të dy popujt kanë besë, apo besim. Sot, nëpërmjet Edi Ramës, Shqipërinë e ka ftuar historia që t’i japë besën grekëve. Nëse Z. Rama refuzon që të kujtojë, ai do të harrohet nga vetë populli i tij”.

LEXONI edhe: 

http://www.shqiptari.eu/ja-cili-deputet-ia-kalon-te-gjitheve-per-luksin-qe-bene/

http://www.shqiptari.eu/ja-kush-eshte-politikani-me-i-pasur-i-kosoves-video/

http://www.shqiptari.eu/varrezat-e-mistershme-te-shqiptareve-unike-video-foto/

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. Malesor - Kelmendi. thotë:

  OOOOOOOOOOOOOOOOO evangjelos oooooooooooooooo qelbesir greku rrac e flliqur po si ehapet ju kufirin keni VRAR ME MIJA SHQIPTAR SI NE VITET 90 EDHE VAZHDONI EDHE SOT PO JU greket jeni paraziti i europes gjdo her keni jetuar nen lemoshen e europes esjeni aspak human larg asaj pyeteni gjdo REFUGJAT ICILIT SHTET DO QOFT JUTREGON PER MIZORIT DHE KRIMET QE IKENI BER PO AJENI JU QE EVRAT REFUGJATIN NGA AZIJA QE PAS 1 VITI KERKOJ PARAT PER PUNEN QE KISHTE BER TENJE KRIMINEL grek adini se si epagoj erafen gjer ne vdekje dhe ekan lidhur tek nje shtylle krenti ne nje qytet dhe ajy kishte vdekur nga plaget qe ikshte marr PO JU grekt JENI RRAC E FLLIQUR JENI KANCER I EUROPES DHE EDINI SE EVETMJA MENYR PERTE HJEKUR KET SEMUNDJE ME EMRIN greko semundja asht MEJAU HJEDHUR NJE BOMB ATOMIKE EMEJU ZHDUKUR NJE HER E PERGJITHMON.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. margarit thotë:

  Edhe kur Amerika na ka rras dy here me mijra iranian?!, -nji pjes ne kohen e Berishes dhe nji here tani me Ramen. Apo asht vend i pasur shqiperia dhe ka lek ti mbaj?!. Grekut Europa i fal cdo vit miliarda euro, ndaj mos i qaj hallin grekut. Greku nga kali i Trojes dhe esht i njofur qe e ka me te rrasur. Europa i ka blloku kufijet dhe nuk pranon me refugjat, ne perse do i marim, qe ti mbajme ketu?!. -kur grekut ja ka ber te kjarte Europa qe ti kthej per ne Turqi.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 3. margarit thotë:

  Ju zoti Jashari ini me ”besen” e grekut??????!!!!!!!!!.
  Une kam ken vet refugjat ne greqi 17 vjet. Por ne e dim se sa na ka pranuar dhe sa ka hapur kufirin greku per ne. Ne shkonim fshehurazi nga kufiri neper pyje e neper male, dhe ne qytetin e pare grek qe arrinim ne kapnin ushtria greke qe bente vazhdimish me xhipsa patrulla neper qytetet greke ne fuste ne burg dhe pas disa ditesh na kthenin mbrapsh dhe na dorzonin ne pikat kufitare shqiptare. 20 here me kan kan kapur dhe 20 here me kan kthyer prapsh, edhe kur arrinim ne Athin ne se rastiste te na kapnin, na fusnin dru dhe na kthenin perseri ne shqiperi. Kjo pune ka vazhduar per vite me radhe. Edhe pas shume vitesh kur u dha urdheri qe ata qe ishin ne pune dhe kishin shpi tu beheshin dokumentat, ne e dim se ckemi hequr per te ber ato dokumenta, ne e dime sa kemi paguar dhe se kemi punuar per 6-9 euro ne dite me muj te tera qe pronaret te na benin dokumentat, po te ishe me emer mysliman nuk ti benin dokumentat, duhej te gjeje pashaport me emer krishter qe te beje dokumentat. Ndaj mos mba anen e atyre super shkerdhatave. Sa here qe benin kontrolle dhe na kapnin neve te huajve, vetem ne shqiptarve na kthenin prapsh ne shqiperi, gjith te tjeret arab, byth zinj, rumun, bullgar etj nuk i kthenin prapsh, vetem ne na kthenin, ndaj mos mbaj anen e atyre shkerdhatave. Kurr nuk na pajisen me dokumenta. Edhe kur fitum te drejten te rrinim, ata na jepnin nji cop leter qe kishim te drejt te rrinim per pune por nuk kishim te drejt te ktheheshim ne Atedhe ne rast te ndonji vdekje apo halli tjeter. Karten jeshile na e jepnin nji jave para se te benim rinovomin, dhe perseri per rinovim na kjepnin nje cop leter, Kurr nuk patem me vete karte jeshile qe te mund te ktheheshim ne atedhe per ndonji problem apo hall. Edhe kur fillun te na linin qe te shkonim per vetem per pashke dhe per vit te ri, vinim ne KAKAVI dhe na thoshin jan prish kompjuterat dhe na mbanin atje nga nji jave me gjith familje e me femi, kan lindur disa gra femij atje, dhe disa kan vdekur duke prit ne radhe makinat ne kakavi(vinte radha deri ne Gjirokaster) se na thoshin, ”nuk punojn kompjuterat” dhe na mbanin te bllokuar ne kufi. Ne se je shkerdhat si ata mbaje edhe ti anen e tyre. Pastaj, perse do i mari shqiperia refugjatet kur Europa i ka mbyll kufijet, per ti mbajtur kot ne Shqiperi, apo esht vend i pasur shqiperia dhe ka para.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...