Published On: 14 Qershor, 2016

Profesori grek: Çështjen çame nuk mund ta fshehim më, edhe Europa e ka paguar shtrenjtë këtë arrogancë

Profesori i lëndës së Studimeve Ballkanike, Sllave edhe Studimeve Lindore, në Universitetin ’Maqedonia’, Konstandino Çiçeliqi, flet për CNN Grecce në lidhje me gjenoncidin në çamëri duke marrë shkasë nga pankarta në stadiumin e Lansit. Shkaqet e këtij gjenoncidi profesori i gjenë me pikënisje ‘kalimin e Epirit nën Greqi në vitin 1913’ si edhe tek ‘këmbimi i popullsisë me Traktatin e Lozanës’ i cili do sillte edhe ‘ankimimet e drejta’, sipas tij, që janë njohur edhe nga Elefterio Venizelio në vitet 1925-1926. Pikërisht kështu rrodhi e vërteta historike. Padrejtësit e 1913-tës, si edhe çmenduria e Traktatit të Lozanës do rrisnin zemërimin edhe armiqësin Shqipërinë e Poshtëme edhe kjo armiqësi do vazhdohej deri kur ndodhi gjenoncidi famëkeq. Ndërsa preteksti me bashkpunëtorë te nazizmit edhe mbajtja e ligjit të luftës janë genjeshtra që vijnë nga një epokë e kaluar edhe Europa e ka paguar shtrenjtë këtë arrogance me dy Lufta Boterore.

Jo më shumë edhe jo më pak profesor Çiçeliqi e pranon gjenoncidin edhe kërkon që Greqia të hyjë në diskutime e ti japi një zgjidhje duke e mbyllur këtë çeshtje sepse sa më shumë ta fshehi nën rrogozë aq më shumë e nxjerrin në sytë e botës. Gjithashtu profesori vren se kjo çështje nuk shtyhet nga qeverria por nga PDIU e cila merr pjesë në qeverrisje… Numrat, sipas tij, janë shumë më të vogla edhe flasin për 3 000 të vrarë edhe rreth 25 000 me 30 000 të dëbuar.
Për më shumë po u shkepusim disa pjesë nga kjo intervistë:

‘’Maja e atij kundërveprimi edhe e përleshjeve ishte se një pjesë e Çamëve bashkpunuan me Italianët edhe Gjermanët. Ndërkohe është shumë fallco idea se të gjithë Çamët ishin bashkpuntorë të Gjermanëve. Kjo shfaqet në fazen e fundit të krizës 1943 – 1944 ku forcat e EDES ndërmorën vërtet spastrimin e të gjithë popullsisë Çame (reth 20.000-25 000 njerëz) edhe debimin e tyre me dhunë drejt Shqipërisë’’
Më pas prof Çiçeliqi e ftonë palën greke ‘’ta hapi çështjen çame’’ edhe të mos e mbaje atë të mbyllur ‘’nën rrogoz’’ por ta diskutoj e ta mbylli. Ai kritikon ato që ndodhën por, për tre gjenerata, duket kohë e largët për të pasur frikë nga diskutimi:
‘’Pala greke i ka mundësit ta shqyrtoi me udhë politike njohjen e atyre ndodhive. I duhet të qendroi e të bisedoi që të mbyllet kjo temë. Pala greke e vendos çështjen nën ‘rrogozë’, ndërsa duhet ta hapi, ta diskutoje se çndodhi atëherë edhe ta mbylli. Shumë keq ndodhën ato që ndodhën, siç duket, por nga ajo kohë e këtej flasim për tre gjenerata e mbasë’’.


Si epilog prof Çiçeliqi gjykon se‘’nuk ka synime territoriale por të drejta shpirtërore që duhen njohur’’ pasi ‘sa më shumë ta fshehim çështjen çame aq më shumë i japim të drejta palës kundërshtare ta zmadhoi këtë ‘letër të negociueshme’’.


‘’Duhet të bëhet një diskutim i hapur edhe të ecim. Sa më shumë e fsheh një çështje nën rrogoz aq më shumë të drejta i jep palës kundërshtare. Shumë gabim jepet, nga pala greke, e drejta që të zmadhohet kjo letër e negociueshme’’, përfundon ai.

 

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/historiania-greke-greqia-ishte-shqiptare-edhe-sot-gjysma-jane-shqiptar-video/

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. haku thotë:

  Pse ne shqiptaret frigohemi nga nje e vertet:okupatori kurr nuk eshte i mire.Por nga dy okupator njeri eshte sadopak me i mire.Gjermani dhe italiani ishin me te mire, shume me te mire se sa serbi e greku.Keshtu flasin faktet.Nuk ka nevoj te meshihet kjo.Shqiptareve nuk i interesonte fort fashizmi e nacizmi.Ceshtja ishte te shpetonte lekuren nga sllavo-greket. Propagand e thjeshte eshte te mendohet se shqiptaret perkrahnin fashizmin dhe nacizmin.
  Te themi se banderola ne Lens ishte e qelluar dhe duhet perkrahur nje veprim te tille.Nga fusha sportive te kaloje ne qytete evropiane ashtu qe ta kuptoje evropiani se Camet jane nje popull i persekutuar nga qeveria greke.Kjo eshte e drejta e Cameve, pse mos t’i perkrahim.Heshtja jone eshte e barabarte me qendrimin e qeverise greke.Eshte tradheti ndaj popullates came.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(12) Nuk Pelqej(1)
  • Gjermania naziste dhe Italia fashiste ishin të mirë..!! Sigurisht edhe Osmanët..!!
   Nuk di ç’të bëj..të qesh apo të qajë.
   Me këto mëndje jemi në gjëndjen që na takon të jemi..fundërinat e Europës.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...