Published On: 5 Tetor, 2016

Profecia e Ilir Strazimirit

 
Edison Ypi

Kur Çausheskun dhe bushtrën e tij i hodhën si qen mbi një beton mbytur në gjak, Ilir Strazimiri shqiptoi një Profeci.
Profecinë e Ilir Strazimirit se si mundet me u ndreq Shqipëria unë desha ta përhap. Por s’munda. S’më lanë radhë lukunia e zagarëve që ju vërsulën partive.
Profecia e Ilir Strazimirit mu kujtua këto ditë kur ju zorraxhinj që vidhni, ju halabakë që hiqeni për patriota, ju gazetarë të shitur që e ktheni pllakën sa herë u hedhin ndonjë kockë, po kuptoni se kështu nuk mund të vazhdohet.
Profeti Ilir Strazimiri tha;
“Bëjeni Rrugën e Saraçve si ka qënë para kolerës komuniste. Kthejani rrugës magjike gjakun, jetën, njerzillëkun. Nëse Rrugën e Saraçve do ta ktheni përpikmërisht si ishte, gjithçka do ndryshojë për mirë. Nëse Rrugën e Saraçve nuk do ta ktheni si ka qënë, në këtë vend nuk ka për të ndryshuar asgjë, shqiptarët do vazhdojnë të vidhen e të vriten e të fukarallepsen pafundësisht në jetë të jetëve. Fillojeni nga Selvia, ku ka qenë një vilë që më vonë e bëtë vend torturash. Nëse në vendin ku ka qenë vila kanë ndërtuar ndonjë grataciel, shembeni gratacielin pa ju dridhur qerpiku. Pastaj vazhdoni drejt pazarit të ri. Shembini pallatet ku kurvi strehoi spiunat për të përçarë banoret e urtë të rrugës së magjishme. Shkatërroni me kazëm dhe digjni me acid gjurmët e mbishkrimeve gjurmët dhe sloganeve që mund të ketë mbetur nëpër mure dhe zgëqe. Ftojini për bashkëpunim në këtë ristrukturim shpëtimtar arkitektët më në zë; Petraq Kolevica, Maks Velo, si dhe dy artanët Shkreli dhe Lame si qeflinj vjetërsirash. Rivendosini samarxhinjtë, teneqexhinjtë, këpucarët, argjendarët, sahatçinjtë, jorganxhinjtë, dhe krejt zejtarët e tjerë, saktësisht ku kanë qënë. Rindërtoni shtëpitë, rrugicat, avllitë. Kujdesuni veçanërisht për shtëpinë e të madhit Osmon Saraçi dhe të tjerat shtëpi të nderuara. Ristrukturoni kalldrëmin e rrugës së lavdishme me gurë origjinalë, dhe ktheni gjithçka tjetër në vendin e vet të natyrshëm, autentik, autokton”.
Kaq tha Ilir Strazimiri, dhe heshti.
Realizojeni Profecinë e Profetit.
Për restaurim përfekt të rrugës nga pikëpamja shpirtërore dhe materiale, të bëhen konsultime me ata që rrugën e madhërishme e njohin dhe e duan; me ishullin që mblidhej nat-për-natë për të uluritur kundër kurvit dhe paudhësive satanike të kohës tek shtëpia e Ilir Strazimirit. Të parin, autorin e Profecisë, Ilir Strazimirin. Pastaj Skënder Gjylhasanin që do vete ta ngre unë nga varri. Shpëtim Beja, Teodor Xhokaxhi, Ben Rexha, Ilir Rexha, janë gjallë dhe vinë vetë. Lilo Xhokaxhiun, edhe atë do ta bind unë të ngrihet nga varri. Mos harroni Liçin, Felicita Jakoel-in, Vjollca Strazimirin dhe Nexhi Saraçin. Dijen jo. Dijen lereni në Paqen e vet. Tim Xhilagës, që do japi një ndihmesë të paçmuar për restaurimin e shpirtit të rrugës, nuk mundeni me ja kthy dashnoret e panumurta, por Guzzi-n legjendar po. Me vllain e Timit, Nand Xhilagën babin e Çiljetës, që është një enciklopedi e gjallë e rrugës së pamposhtur, duhet gjithashtu me u konsultu.
S’do ishte keq që, për rindërtimin e tempullit të qytetarisë tiranase, përveç inxhinierave të sipërpërmendur dhe ishullarëve, të ftoni për konsultim edhe ata me të cilët ishullarët ishin të lidhur me kordon ombelikal; Ruggero Orlandon, Massimo Valentinin, Jash Gavronskin, Demtrio Volcicin dhe disa të tjerë. Këta më përket mua t’i ftoj. Por meqënse mua më pëlqen më tepër me vajt në Itali me arratisje se sa me vizë, gjeni ndonjë tjetër.
Pas sjelljes në identitet të rrugës më të bukur të botës që është Rruga Saraçve, klyshat e kurvit do ulurijnë; Na kthyet kuislingët, kolaboracionistët, bejlerët, agallarët që na kanë pi gjakun.
Le të bërtasin. Kujat e edepsizave do jenë kosto e operacionit që që mileti të mos shohi më natë e ditë në televizor sharrime makabre me kalashnikov, gra që vrasin burrat, operacione policore teatrale për pushtimin e katundeve të hashishit që praqiten si Beteja të Stalingradit, turlilloj pedofilash që ngacmojnë kalamajtë, dhe një mijë e një flliqësira të tjera që i sollët ju.
Kështu, si hapja e arteries kryesore të zemrës mundëson qarkullimin e gjakut në të gjithë trupin, restaurimi i Rrugës së Saraçve do mundësojë humanizimin e të gjitha rrugëve të tjera, dhe me kalimin e kohës të gjithë Shqipërisë.
Nuk doni ta realizoni Profecinë e Ilir Strazimirit?
Sytë ju dalçin, kanceri në fyt, mishi copa-copa prej veremit. Ilir Strazimirit, mua, Liçit, Vjollcës, Nexhit, Tokut, rahmetlinjve Skënder Gjylhasani dhe Lilo Xhokaxhiu, ne që s’na bën asnjë përshtypje pritja dhe vuajtja me të cilat jemi mësuar, s’na prishet asnjë punë. Po nuk zbatuat Profecinë që Ilir Strazimiri bëri natën e ngordhjes së çausheskut dhe bushtrës së tij, ju s’keni për të dalë dot kurrë nga spiralja e krimit, dhe Shqipëria nuk do gjejë kurrë qetësi.
Urgjent back to the future. Tek Ilir Strazimiri që di Kodin. Tek Rruga Saraçve që mban Skeptrin.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...