Published On: 28 Janar, 2016

Prof.Sami Repishti: “Edhe të vdekunit nga varri do të protestojshin me këtë padrejtësi monumentale”

  • Ndalimi i hetimeve të krimeve të komunizmit?!

Profesor Sami Repishti, intelektuali i njohur shqiptaro-amerikan, ish i burgosur politik i komunizmit ka reaguar ndaj ndryshimeve kushtetuese për reformën ne drejtësi ndaj një neni qe ndalon ndëshkimin e krimeve te komunizmit te parashikuar ne draftin e qeverise. Ne një email drejtuar Drejtorit te ISKPKSH( Institutit te krimeve dhe pasojave te komunizmit ne Shqipëri. Agron Tufa, z. Repishti shkruan:

“Mirëdita Z. Tufa
Uroj qe ky mesazh te ju gjej mire me shendet dhe aktiv si gjithehere.
Dje, lexova ne buletinin e Zeri i Amerikes kete paragraf nga fjalimi i Presidentit Nishani mbajte ne Malesine e Madhe ne perkujtim te kryengritjes se vitit 1945. Po ju perseris:
“E quaj te papranueshme hartimin dhe tendencen e nje neni te tille te ashtuquajturit eksperte te reformes ne drejtesi per te vendosur ne Kushtetuten e Shqipersie nje nen qe e ndalon njehere e pergjithemone hetimin e krimeve te komunizmit. Nga kjo treve dhe toke martiresh u bej thirrje deputeteve te ndergjegjshem te Kuvendit te Shqiperise ta refuzojne mbeshtetjen dhe miratimin e nje neni te tille ne Kushtetuten e Shqiperise.”….
Ky paragraf ashte shume shqetesues. Po te vertetohej do te ishte nji nga turpet ma te medha ne ish boten komuniste, dhe nji njolle e pashlyeshme per te gjithe ne shqiptaret, te rezistences anti-komuniste. Edhe te vdekunit nga varri do te protestojshin kete padrejtesi monumentale. Tashti, ajo qe mbetet nga sulmi prokomunist ashte kerkesa pe ri-arrestimin tone per “fajet” e se kaluemes….
E pabesueshme!
Opinioni i juej dhe çdo informate ne lidhje me kete “problem” do te me ndihmonte shume.
Me perzemersi
Sami Repishti

 

Ja fjala e presidentit Nishani ne Malësinë e Madhe qe solli këtë reagim të profesor Repishtit

,,,,,Deri para pak vitesh më parë askush prej nesh nuk mendonte se mund të vinte një ditë shpejt që vetëm pas 25 vitesh që ai regjim gjakatar ishte rrëzuar njëherë e përgjithmonë, të shihnim tentativat, një kurajë të paimagjinueshme për të na rishfaqur simbolet më të egra të asaj diktature. Askush prej nesh para pak vitesh nuk mendonte që mekanizmat më të egër të zbatimit të platformës gjakatare dhe vrastare ndaj shqiptarëve mund të tentonin të provokonin përsëri Shqipërinë dhe shqiptarët me tendenca për të rehabilituar ideologjinë, platformën dhe figurat e asaj kohe kriminale. Por ju jeni këtu, shqiptarët janë këtu, të zgjedhurit janë këtu për të mos lënë dhe për të mos toleruar asnjë shfaqje, asnjë provokim të kësaj natyre. Krimet e komunizmit janë pa hetuar dhe pa dënuar. Me plot të drejtë sot nuk e pranoj që në dyert e drejtësisë shqiptare dosje dhe çështje të ndryshme qëndrojnë një-dy apo tre vite pa hetuar dhe pa gjykuar si një mohim i drejtësisë që i bëhet qytetarëve. Dosjet e krimeve të komunizmit kanë 71 vite që mbeten pa hetuar dhe pa gjykuar. Ligji për hapjen e dosjeve ndonëse i dhe pa plotë ende nuk ka filluar të zbatohet. Ligji i hapjes së dosjeve nuk mund dhe nuk do të jetë kurrë i plotë pa ligjin e lustracionit. Ligji i hapjes së dosjeve dhe ligji i lustracionit nuk do ta përmbushin kurrë detyrën dhe misionin e tyre pa hetuar krimet e komunizmit dhe të Sigurimit të Shtetit. E kam përsëritur dhe do të vazhdoja ta përsëris disa herë të dashur miq, sepse kam bindjen më të thellë më së pari si qytetar i këtij vendi se hetimet dhe dënimet e krimeve të komunizmit posaçërisht të Sigurimit të Shtetit nuk janë dhe nuk mund të jenë çështje e retorikës. Nëse ne do ta kthejmë këtë kauzë në retorikë do të ofendojmë martirët tanë. Hetimi i krimeve të komunizmit dhe i sigurimit të shtetit nuk është çështje revanshi dhe hakmarrjeje. Nëse do ta konsideronim të tillë martirët tanë nuk do të na mbështesnin. Hetimet e krimeve të komunizmit dhe dënimi i krimeve të Sigurimit të Shtetit është pazgjidhshmërisht i lidhur me çështjet e interesit të sigurisë kombëtare të shqiptarëve në kontekstin strategjik sepse ata martirë kur u ngritën kundër atij mekanizmi, regjimi, ideologjie u nisën tek interesi i atdheut dhe u betuan mbi Fe dhe mbi Atdhe. Prandaj ne kurrë nuk mund të harrojmë, të qëndrojmë, të pushojmë së kërkuari bërjen e drejtësisë.

Para pak vitesh të gjithë ne dhe shumë si ne nuk do ta besonim që në vitin 2016 mund të vinte përsëri një ligj i Parlamentit shqiptar, që do të kërkonte rikonfiskimin e pronave të shqiptarëve. “

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...