Published On: 22 Qershor, 2016

Procedurat e reja, ja si mund të merrni dokumentet tani në Suedi

Ligjvënësit suedezë kanë miratuar me shumicë dërmuese ligjin për të forcuar rregullat për azil dhe për bashkim familjar. Masat vijnë pasi vendi skandinav vitin e kaluar kishte një rekord kërkesash për azil që shkonin deri në 160 mijë.

Të gjithë parlamentarët ditën e martë votuan me 240 vota pro miratimit të lejeve të përkohshme të qëndrimit për disa azilkërkues, të cilëve më parë në mënyrë automatike iu është dhënë leja e qëndrimit të përhershëm. Sipas legjislacionit të ri ka edhe kufizime të ashpra për bashkimin familjar,raporton syri.net. 

 Masat e përkohshme të qeverisë suedeze do të hyjnë në fuqi më 20 korrik dhe do të zbatohet për emigrantët që kanë aplikuar për azil pas 24 nëntor 2015.

Qindra njerëz u mblodhën jashtë parlamentit për të protestuar këtë veprim, duke deklaruar që ajo është çnjerëzore.

Vendi nordik i udhëhequr nga Social Demokratët ka qenë i njohur për qëndrimin mikpritëse ndaj emigrantëve dhe azilkërkuesve.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...