Published On: 5 Shkurt, 2016

Pritje shumë e ngrohtë për Teuta Rugovën në Uashington

 

  • Teuta Rugova – takohet me miqtë e mëdhenjë amerikan, të lirisë e pavarësisë së Kosovës në Uashington dhe u shprehu atyre mirënjohjen dhe i falënderoi për gjithçka kanë bërë për Kosovën.
Nga Washington D.C. Beqir SINA
CAPITOL HILL – WASHINGTON D.C:

Miqësia mes Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, nga ai që e lidhi këtë miqësi me ndihmë e veprimtarëve të dëshmuar shqiptarë të Amerikës, natyrisht, u bë për të mos u prishur kurrë më, por për tu forcuar dhe rritur për çdo ditë.

Kështu – mendonte dhe thoshte Presidenti historik i Kosovës Dr. Ibrahim Rugova, për Pavarësinë e Kosovës: “Kosova e pavarur, dhe në miqësi të përhershme me mikun tonë të fortë: Shtetet e Bashkuara të Amerikës”.

Një miqësi kjo, dhe lidhje e fortë, e Rugovës me SHBA, u konfirmua edhe dje në Uashington, në pritjen mjaft të ngrohtë, që kongresmen, senator  dhe zyrtarë të lart të qeverisë Amerikane, i dhanë këto ditë, të bijës së Rugovës, deputetes së LDK-së, zonjushës Teuta Rugova, e cila ishte pjesë e delegacionit të Kosovës në “Mëngjesin Kombëtar të Lutjeve” në Uashington .

E shoqëruar, nga një prej njerëzve më të afërt që pati Rugova në Amerikë, nga ata që i kanë qëndruar ende besnik rugovizmit edhe sot, në SHBA, veprimtari i njohur Elmi Berisha, i cili shërbeu si një Përfaqësues Special për të ndjerin, Ibrahim Rugova, President i Kosovës. Ai shërbeu gjithashtu si një top këshilltar kryesor për çështje baltike e të rajonit, duke përfshirë edhe pavarësinë e Kosovës, në Shtetet e Bashkuara  në Zyrën e Senatorit Bob Dole, ish kandidatit për President i SHBA-ve, deputetja e Kuvendit të Kosovës, Teuta Rugova, do të përcillte me këtë rast, edhe falënderimet dhe mirënjohjen e thellë të nënës së saj, dy vëllezërve dhe mbarë familjes Rugova, për miqtë e medhenjë amerikan në Uashington.

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...