Published On: 5 Tetor, 2016

Pritet të fillojë një luftë rajonale e re

Kryeministri i Irakut, Haider al­Abadi, e ka paralajmëruar Turqinë sot se mbajtja e trupave ushtarak në veri të Irakut mund të çojë drejt një lufte rajonale. Abadi, i cili foli në një konferencë për media, dje në mbrëmje, reagoi ndaj vendimit të Parlamentit të Turqisë nga java e kaluar, për të zgjatur mandatin e operacioneve ushtarake turke kundër organizatave terroriste në Irak dhe Siri, për edhe një vit tjetër.

“Kemi kërkuar më shumë se një herë, që pala turke të mos ndërhyjë në çështjet e Irakut, dhe kam frikë se aventura turke mund të shndërrohet në luftë rajonale,” ka thënë Abadi. Ai, shtoi se sjellja e lidershipit turk është e papranueshme për ta. “Sjellja e lidershipit turk është e papranueshme dhe nuk duam të futemi në konfrontim ushtarak me Turqinë,” ka shtuar ai.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...