Published On: 15 Dhjetor, 2015

Pritet takimi i katër liderëve për Marrëveshjen e Perzhinos

Katër liderët e partivemë të mëdha politike në Maqedoni, Ali Ahmeti (BDI), Menduh Thaçi (PDSH), Nikola Gruevski (VMRO-DPMNE) dhe Zoran Zaev (LSDM), sot, e Martë, duhet të mbajnë takim të ri në të cilin do të bisedohet për plotësimin e marrëveshjes së Përzhinos nga 2 qershori/15 korriku, duke ditur se shumë çështjeve u ka kaluar afati dhe nuk janë mirëdefinuar.

Kryesisht ata do bisedojnë për zgjedhjen e tre ekspertëve në Komisionin Shtetëror Zgjedhor dhe reformat mediale, por edhe të përqëndrohen në çështjet tjera, gjithashtu lidhur me plotësimin e kësaj marrëveshje.

Mbrëmë është dashur të mbahen takime bilaterale të përfaqësuesve partiak me ndërmjetësuesin belg, Piter Vanhaute për zgjedhje të ekspertëve të KSHZ­-së.

Liderët e BDI-­së, Ali Ahmeti, VMRO-­DPMNE­së, Nikolla Gruevski dhe të LSDM­-së Zoran Zaev për herë të fundit u takuan në Klubin e deputetëve më 5 nëntor. Në atë takim nuk ishte i pranishëm Menduh Thaçi nga PDSH. Pjesa kryesore e marrëveshjes së Perzhinos, që pritet të jetë edhe më e vështira për t’u realizuar, është dorëheqja e kryeministrit Gruevski, 100 ditë para zgjedhjeve të parakohshme të 24 Prillit.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...