Published On: 5 Janar, 2016

Pritet dorëheqja e Kryeministrit Gruevski

  • Kryeministri aktual i Maqedonisë, më 15 janar duhet të japë dorëheqje dhe të hapë rrugën për themelimin e Qeverisë Teknike.

Sipas Marrëveshjes ndërpartiake së Përzhinos për daljen e Maqedonisë nga kriza politike, Kryeministri aktual i vendit Gruevski me 15 janar duhet të japë dorëheqje dhe të hapë rrugën për themelimin e qeverisë teknike, e cila do përgatisë zgjedhjet e parakohshme parlamentare të parashikuara për 24 prill.
Gruevski disa herë deri më tani ka konfirmuar se do të jep dorëheqje, duke thënë se zëvendësin e tij do e caktojë partia, e jo ai.
“E konfirmoj se sipas Marrëveshjes më 15 janar do të zgjidhet qeveria e re, me kryetar të Qeverisë për organizimin e zgjedhjeve. Paraprakisht, gjithsesi se do të jap dorëheqje,ndërsa emri i kryetarit të ri të Qeverisë i cili do t’i organizoj zgjedhjet do të publikohet pasi të vendos VMRO- DPMNE-ja”, ka pohuar për mediat Kryeministri Nikolla Gruevski.
Në ndërkohë është paralajmëruar ardhja në Maqedoni e uerokomesarit Han dhe takimi i tij me krerët partiak me të cilët pritet të bisedojë lidhur me mosrealizimin e plotë të marrëveshjes së Përzhinos.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...