Published On: 8 Gusht, 2016

Priten ndryshime rrënjësore në Qeveri

Partnerët e koalicionit janë duke zhvilluar diskutime për ndryshime rrënjësore në Qeveri.

Këto diskutime janë duke u zhvilluar në nivel partiak ndërmjet kryetarit të Partisë Demokratike, Kadri Veseli, dhe kreut të Lidhjes Demokratike, Isa Mustafa, shkruan sot Koha Ditore.

Burime të ndryshme i kanë thënë gazetës se ridizajnimi konsiston në zvogëlimin e kabinetit qeverisës, përmes fuzionimit të disa ministrive.

Nga zyrtarë të afërt me procesin gazeta merr vesh se është propozuar që tri Ministri të integrohen në Ministrinë e Punëve të Jashtme.

Si propozim ka dalë edhe krijimi i një “super” ministrie të Financave, e udhëhequr nga ministri aktual Avdullah Hoti.

Gjithë diskutimet pritet të finalizohen deri në fund të vitit dhe për “këtë ka presion nga jashtë”. Por, problem ka dalë të jetë largimi i disa zyrtarëve, ku më së shumti preket PDK-ja.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...