Published On: 27 Janar, 2016

PRISHTINË A TË KA MBETUR PAK EMËR SHQIPËRIE

Nga Agim DESKU

 

PLAS O VARG
Plas o varg
Digju zjarreve të ferrit
Vetëm Rrugën e Kombit
Ma ruaj për një copë vend
Për varr.
Ah, edhe ti e bërë flakë
Prishtinën
Plagët e luftës ia vrave
Pse nuk e bashkon ndarjen e shpirtit
Me ndarjen e atdheut.
Pse asnjë lotë atdheu të sharë e të ndarë
Pse jemi ëndërr e djajve të Evropës.
Sot e hedha emrin rrugëve të Prishtinës
Të djegur e të ndarë në dysh shqiponje
E fala për lapidarët e lotëve të bijve
Për një Shqipëri që zoti falë na ka.
Sot e humba fjalën dhe besën e shejtë
Nuk di më as cili jam a cili nuk jam
A jam i krisur, njeri jo se jo.
Nëse më quajnë djall është merita ime.
Në këtë shekull po shndërrohemi ngadalë
Nga njeriu i ëndrrave, në njeri djall.
Më.9 Janar 20016

 

 

PRISHTINË A TË KA MBETUR PAK EMËR SHQIPËRIE
Prishtinë pash lotët që sot derdhëm
A të ka mbetur pak emër Shqipërie
Të nisemi për Shkup të poeti Sami Sherifi
Kur do mbërrimë në Preshevën e plagëve.
Qohu Prishtinë ta shuajmë Mitrovicën e Veriut !
E di ti cila këmbë shkel aty e cila jo
Jo nuk harrohen dhimbjet e poetes e vargut
Që në vend të lirisë mbrojti nderin e shqipeve !
O zot mos i harro motrat e Prishtinë së vitit 1999
Më harro mua dhe yjet kurrë ma mos i zbrit
Dërgom Ferrit të Dantës atje ku qenka fati im
I shkruar të lindi dhe të vdes protestues.

E shkruar më.9 janar 2016

 

KUR FESTOJ MË BËHET SE JAM VARG KUJTIMI

 

Kur festoj më bëhet se jam varg kujtimi
Si shpirt a si fjalë që vjen për miqtë e mi
E vitet urojnë bekimin e zotit
Për dolli ngriti gotën së bashku me ty
Miku im dikur në një sofër shqip.

Këmbëkryq të bashkuar mbrëmjeve të vona
Kur festa ime jam unë e ti
Pranë engjëjve fjalët bëhen flutura
Prekin yjet e mëngjesit deri në agim.

Udhëtoj për një urim a dëshirë feste
Për ty dua të jem gotë e zbrazur vere
Fjala më e bukur që uroja këtë natë
Atdheut i bëja varg lirie
Si ty mike varg shpirti.

Eh, të dehur mbetëm diku botës pafund
Si ëndërr e vrarë betejave
Të njëmijë plagëve të marra
Nga shpirti i princit a poetit.

Kur festohej me jetën
Të dy bëheshim varg kujtimi
Si dritare gjethi faqesh loti
Vetëm gotë në gotën e thyer
Mbledhim grimcat e pikturës se grisur.

Agimi na fton në ditë të re
Yjet përshëndeten nga dielli yt rebel
Festa më shndërrohej në këngë lahute
Dhe vargun e thërrisja nga shpirti të del.

Më bëhet jam në botën plot lule trëndafilash
Kur festoj jam edhe zemër miqsh
Buzëqeshje ju dhuroja fluturave në fluturim
Mikes një varg hëne për shpirt të saj .

Kujtim jete pa lotë, vetëm sydritë e rritë
Për festë krishtlindjesh i uroj këtë ditë.
Shtrije dorën e Paçës, nga zemra O Njeri

 

DRITARJA

 

Pranë dritares sime shoh e dëgjoj cicërima zogjsh
Marrë dritë dielli, përzihem me yje
Flas me botën, mbushi dhe zbrazi goten.

Thithi aromë lulesh, jetoj në kopshtin tënd
Vargun e shkruaj në gjeth trëndafili
Ëndërroj të të falë buzëqeshje
Tretëm i tëri në përrallë.

Lutëm për liri shpirti e liri zanash
Të fluturojnë të lira në secilin cep Shqipërie.

Eh, dritarja ime më je më e bukura e jetës
Nga ty i dalloj ngjyrat e shejta ylberi
Me ngjyrën e zemrës flas çdo ditë nga një varg ia fali
Si më rri pranë sysh e vetmja Bukuri Stinesh.

Pranverën e doja më shumë për trëndafilat e kopshtit tënd
Për gjethet që shkruaja vargun e zemrës në njëmijë faqe shpirti.

Nga dritarja ime flas edhe me secilën lule
Nga një varg ju fali për aromë shpirti
Shoh edhe valëdeti të çmendura
Furtuna djajsh e vargje të krisura.

Gota të thyera si vet zemra poetësh.

Çfarë nuk shoh nga dritarja ime
Vetëm më të Bukurën e Stinës dua ta shoh
Ta shndërroj në të vetmin varg poeti
Si ngjanë në engjëll apo vet engjëlli është.

 

 

JETO
Jeto nëse të jetohet si ëndërr e kësaj bote
Mos mëkato fjalët që thuhen për diellin
Çdo ditë e njëjta fjalë thuret varg.

Ti cilës liri i takon.

Jeto syve të shqiponjës
Atyre shekujve me pranga e ferr djajsh
Bartëm sëbashku me popullin tim
Një mijë e një dhembje plagësh.

Të ruajtura thellësive të Titanikut shqiptar.

Jeto vetëm në ngjyrat më të bukura ylberi.

Uro për lutjen e të dielave, uratën nxjerre nga shpirti
Me të flas, këndoj dhe ngriti gotën e dollisë
Për njerëzit që engjëjt na falën si të shejtë që jemi.

Ah, sa herë të krijova Monalizë në këngë zanash
Vetëm atdheu dhe vargu im e di ,cili kemi shpirt yjesh.

Jeto për plagët e atdheut të pashërim
Shuaje etjen e dhembjes sime me zjarret e mbrëmjeve.

Me cilin lot pranverash do i masim zemrat
Kur dielli është më afër se kurrë
Vallë e kam lirinë më larg apo më afër tokës.

E kotë qenka jeta nëse ti vendose vdekjen e yjeve
Përse ma prangose zbritjen e qiellit dhe diellit tokës sime.

Jeto nëse të jetohet për yjet që nuk zbresin kurrë
Ata tani janë vet vargu im që mbetet kujtim secilit brez
Të lirisë që kurrë nuk e takova si emër as si legjendë.

 

BURGU

Kush të krijoi
Mos pastë dritë as diell.

Urrejtjen time merre
Në pakthim ta kam lenë
Ashtu sikur ti, kur ma burgose
Lirinë.

Kurrë mos dëgjofsha
Për ty o burg
As si fjalë ,as si emër
Ah, sa herë vrave plagë në zemër.

Më shndërrove dhembje atdheu
Ç‛më humbe emrin e hyjnive
Me djallët ç‛të bashkoi
Kockë njeriu ngrite dolli.

Ah, mos u bëfsha mëkatar loti
Sa herë më vrave, të vraftë zoti
Kurrë mos dëgjofsha burg atdheu
As burg shpirti, askush mos të më rrëfeu.

Edhe shtatë palë dryna nëse ke o burg
Shtatëqind do t‛i hapin shqipet
Për lirinë e atdheut dhe liri zemre.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...