Published On: 24 Mars, 2016

Prindërit reagojnë ndaj VV-së: Politika jashtë shkollave

Kryetari i Këshillit të Prindërve të Kosovës, Bajram Beqiri, ka reaguar ndaj Lëvizjes Vetëvendosje. Kjo e parti, ditëve të fundit ka organizuar tubime me nxënës të shkollave të mesme për t’i thirr në protestën e 26 marsit, nëpër objekte të shkollave fillore të Prishtinës.
“Prindërit e Republikës së Kosovës, ndjehen tejet të shqetësuar me tendencat e liderëve politik dhe Partive politike për politizimin e shkollave dhe përdorimin e nxënësve dhe fëmijëve për aktivitete politike apo organizime të ndryshme jashtë planprogramit të hartuar nga Organet legjitime Arsimore të Kosovës”, thuhet në reagim, transmeton lajmi.net

Këshilli i Prindërve apelon Ministrinë e Arsimit, Kryetarët e Komunave të Kosovës, Drejtorët e Drejtorive Komunale të Arsimit në të gjitha Komunat e Kosovës, Inspektorët Arsimor Drejtorët e Shkollave Prindërit e në veçanti liderët e subjekteve politike që një gjë e tillë mos të lejohet dhe shkollat ta ruajnë pavarësinë dhe neutralitetin politik e kurrësesi të shndërrohen në poligone të militantëve politik.

“Askush nuk ka të drejtë të cenoj lirinë e mësimit dhe edukimit të fëmijëve tone dhe askush nuk ka të drejtë të përdorë fëmijët për kurrë far interesi personal, grupor, politik, fetar apo çfarëdo aktiviteti tjetër që bie në kundërshtim me ligjin për Arsimin parauniversitar të Kosovës dhe ligjeve dhe konventave tjera ndërkombëtare për të drejtat e fëmijëve”, përfundon reagimi.

Gjatë ditës së djeshme edhe Ministria e Arsimit ka reaguar për tubimet e VV-së. /lajmi.net

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Hitleri homeini dhe albini mirren me femije thotë:

  Edhe hitleri, homeini, pol poti……………. edhe albin psikopati tani kerkon perkrahjen e femijeve .
  Jungen nacist, homeini i qojke 15 vjeqart nper mina te qperthejn, edhe ky gjoja me e madhe e tu kosoves primivi albin ak eksiku me femije po mirret se te rriturit spo ja rrasi rakun.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 2. Vetvetja thotë:

  Shikone more prind te gjore ne sa ora mbahet fjalimi.
  Nuk i keni femijet e juaj ne kete kohe ne krevat apo ne gjume?

  Nuk behet fjale per politike me femijet, por per perdorimin e vendit (salles) te shkolles.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...