Published On: 13 Janar, 2016

Princ Lekën II: Lulzim Basha, njeri me kulturë, Edi Rama brutal!

Termi “Rilindje” nuk i pëlqen princit. Madje Leka II shkon më tej, kur sqaron se çfarë mendon për Edi Ramën në një intervistë për portalin Tesheshi.com. Sipas tij, ky kryeministër nuk mund të bëhet reformator i madh, pasi i mungon mbështetja e popullit. Një tjetër përshtypje që ka për Edi Ramën, është ana e tij brutale.

“Ai është pjesë e vorbullës së sharjeve dhe në  jo pak raste e brutalitetit në marrëdhënie me opozitën” thotë princi duke folur për kryeministrin.

Lulzim Bashën e sheh ndryshe.

“Për Bashën mund të flas jo si kryetar i Partisë Demokratike, sesa si një ish-Ministër i Punëve të  Jashtme apo Ministër i Punëve të Brendshme me të cilin kam patur fatin të punoj dhe ta njoh nga afër. Natyrisht që ai përfaqëson një brez  të ri me frymë perëndimore, me shumë kulturë dhe ambicie dhe mjaft i respektuar nga faktori ndërkombëtar” vlerëson Princi.

Por si shpjegohet që princi, një monarkist në aspirata, të vihet në shërbim të republikës, siç ka ndodhur me Lekën II?

Përgjigja është e thjeshtë. Princi kishte marrë leje e babit;

“Së pari, të punosh për Republikën e vendit tënd nuk do të thotë “të tradhtosh” Mbretërinë, për më tepër në një sistem demokratik. Të dyja këto janë forma sistemesh dhe është populli ai që i parapëlqen dhe vendos për njërën apo tjetrën.  Së dyti, edhe me miratimin e babait tim, unë si i ri që isha dhe jam duhet të grumbulloja një përvojë pune institucionale aq të domosdoshme për funksionimin e shtetit, cilado qoftë forma e tij dhe mendoj se nuk kam bërë gabim, duke u njohur me problemet qysh nga Ministria e Jashtme, Ministria e Brendshme, e deri tek Presidenca.” ka thënë princi për portalin Tesheshi.com.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...