Published On: 9 Shkurt, 2016

Presidentja ta shpërndaj Parlamentin!

 

Takimi i djeshëm në Presidencë, ku nikoqire e takimit të gjerë ishte Presidentja Atifete Jahjaga dhe më pas edhe ambasadori amerikan Greg Dellawie, si dhe përfaqësues të pakicave serbe e turke, së bashku me kryeministrin Isa Mustafa dhe zv. e tij Hashim Thaçi, ku nuk mungon as zyrtarë të tjerë të dy partive, PDK e LDK, dhe përballë tyre si përfaqësues i opozitës, por tashmë në ndarje e sipër, Ramush Haradinaj.

Ky takim disi dha edhe një shans opozitës dhe qeverisë për Marrëveshje. Ajo që doli në publik ishte se mosmarrëveshjet PDK-AAK, përkatësisht ndërmjet Hashim Thaçit dhe Ramush Haradinajt u thelluan.

Por, retorika e tyre edhe në të kaluarën ka qenë po kaq e ashpër dhe e pasinqertë me opinionin publik.

Në zjarrin e akuzave dhe të sulmeve publike, Ramush Haradinaj ka dëshmuar se për pushtet i harron të gjitha. Të njëjtën gjë e bën edhe Thaçi, pa pritesë. Kështu ndodhi me rastin e akuzave në vitin 2014 kur u krijua VLAN-i. Ramushi ishte bërë gati të hynte në qeveri me një këmbë, edhe PDK-ja ishte e gatshme, por ishin të jashtmit ata që nuk e lejuan këtë plan, dhe Ramushi u plandos në opozitë, nga e cila po tenton të dal me çdo kusht.

Edhe takimi i djeshëm duket se ka pasur një qëllim për marrëveshje politike, por pa zbuluar skenarin e prapaskenës, i cili thoshte se tashmë ka një marrëveshje të fshehtë PDK-AAK dhe me ndërmjetësim ndërkombëtar, për zbatimin e të cilës në vitin 2017 nevojitet edhe një marrëveshje formale. Andaj pritet që ndoshta jo më larg se të enjten të takohen sërish, por që rreziku është që të pranohet kjo marrëveshje sekrete e përmendur, dhe e botuar si skenar nga shqiptari.eu, dhe në rast se ndodh kjo atëherë kjo marrëveshje vërtetë rrezikon demokracinë dhe interesat shqiptare.

Në rast se ky skenar pengohet apo nuk pritet të ndodhë, është e qartë që vendi do të ketë përplasje të reja, dhe nuk dihet si mund të menagjohet protesta e pas një jave e 17 shkurtit e opozitës.

Por, nëse Ramushi arrin ta formalizojë skenarin, atëherë plandoset opozita, dhe Vetëvendosje do të ndodhet në rrezik të madh të sulmeve dhe mbase shkërmoçjes. Aspak më lehtë nuk do të kaloj as LDK.

Por, në rast se nuk ndodh ky skenar, plandosja e Ramush Haradinajt do të mund të jetë fatale për të. Dhe i mbijetuar i skenarit do të mbetet Hashim Thaçi.

Në këtë kontekst, opozita duhet të ndryshojë strategji, dhe në krye të kërkesave të vë jo rrëzimin e qeverisë tani, por ndalimin e zgjedhjes president të Hashim Thaçit.

Për të ndodhë kjo, opozita duhet ti kërkojë Presidencës, që në rast të mos arritjes së marrëveshjes politike, ti kërkojë asaj shpërndarjen e Kuvendit, dhe kështu zgjedhja e Hashim Thaçit në krye të shtetit të evitohet. – Shqiptari.eu

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...