Published On: 4 Shkurt, 2016

Presidentja nuk i jep përgjigje opozitës për shpërndarjen e Kuvendit

Tash e dy javë, presidentja e Republikës, Atifete Jahjaga, ka në duar kërkesën e Visar Ymerit, Ramush Haradinajt e Fatmir Limajt që zyrtarisht i kanë kërkuar asaj të marrë vendim që ta shpërbëjë Kuvendin e të shpallë datën e zgjedhjeve.

Por, as pas dy javësh asnjë përgjigje nuk e kanë marrë partitë opozitare nga e para e shtetit.

Në letrën e opozitës që mban datën 22 janar 2016, Vetëvendosje, AAK-ja e Nisma kanë njoftuar presidenten me kërkesat e tyre konkrete.

Ata kërkojnë që të ndërpriten të gjitha proceset që lidhen me marrëveshjet për asociacionin dhe demarkacionin, duke përfshirë edhe punën rreth statutit të asociacionit. Po ashtu, opozita kërkon që të hiqet dorë nga përndjekja e deputetëve të Kuvendit të Kosovës, aktivistëve të opozitës dhe qytetarëve për shkak të kundërshtimit të këtyre marrëveshjeve.

Dorëheqje të menjëhershme të Qeverisë, kjo si akt i përgjegjësisë kushtetuese e politike, meqenëse ajo ka humbur legjitimitetin për t’i adresuar çështjet që ndërlidhen edhe me dy marrëveshjet kundërkushtetuese.

Shpërndarje e parlamentit dhe shpallje të zgjedhjeve të parakohshme të cilat do të mbaheshin brenda afatit të paraparë me ligj.

E në fund të letrës që është nënshkruar nga të tre liderët opozitarë, thuhet se opozita e bashkuar do të vazhdojë me aktivitetin e saj për të kontribuar për ndaljen e degradimit të republikës dhe interesit të përgjithshëm.

Ndryshe nga opozitarët, ftesë presidentes i ka bërë edhe kreu i Kuvendit Kadri Veseli, por për një takim të përbashkët në mënyrë që vendi të dalë nga kriza.

E presidentja sërish shfaqet e gatshme për dialog

Në përgjigjet e presidencës për KTV-në është thënë se ftesa e presidentes ka qenë dhe është e hapur për dialog ndërmjet partive politike parlamentare dhe se presidentja po vazhdon angazhimin e saj për krijimin e kushteve për një tryezë të përbashkët.

Por, partitë opozitare e kanë refuzuar ftesën ende pa i shkuar nga e para e shtetit.

Ndërkohë, analisti politik, Naim Rashiti, nuk po beson se kjo krizë politike do të përfundojë shpejt.

Sipas tij, votimi i presidentit do të thellojë edhe më tej krizën.

Edhe në të kaluarën presidentja ka tentuar të ndihmojë në zgjidhje të krizës, por asnjëherë nuk ka arritur t’i bëjë bashkë liderët e pozitës dhe opozitës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...