Published On: 6 Janar, 2016

Presidentja Jahjaga, me celular pyet për përmbytjet

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, nëpërmjet një postimi në llogarinë e saj në Facebook, ka njoftuar se si pasojë e përmbytjeve në vend ajo ka thirrur në telefon disa prej kryetarëve të komunave më të prekura për t’u njoftuar me gjendjen në terren dhe dëmet e shkaktuara.

Presidentja tha se ajo është siguruar edhe nga komandanti i FSK-së, Rrahman Rama, për gatishmërinë që të ndërhyjë në rast rreziku nga përmbytjet.

Lexojenë të plotë postimin e presidentes:

Për shkak të motit të ligë dhe të reshurave të pandërprera ditëve të fundit, shumë komuna të Kosovës janë prekur nga vërshimet të cilat po vështirësojnë qarkullimin dhe po dëmtojnë pronat e qytetarëve. Sonte bisedova me znj. Mimoza Kusari-Lila, z. Sokol Bashota, z. Imri Ahmeti, z. Ragip Begaj, z. Sali Asllanaj dhe z. Naim Ismajli, kryetarët e komunave te Gjakovës, Klinës, Lipjanit, Malishevës, Suharekës dhe Shtimes, për t’u njoftuar me gjendjen në terren, dëmet e shkaktuara dhe aktivitetet e ndërmarra deri më tani si dhe për të ofruar ndihmën e përkrahjen e institucioneve qendrore nivelit komunal në adresimin e nevojave për t’ju dalë në ndihmë banorëve të vendbanimeve të prekura nga vërshimet. Gjithashtu, komandanti i FSK-së Rrahman Rama më siguroi për gatishmërinë dhe përgatitjet që po i bënë FSK-ja për të ndërhyrë në rast të rrezikut nga përmbytjet. Shfrytëzoj rastin të ftoj të gjithë qytetarët të solidarizohen me familjet e prekura dhe të ofrojnë gjithë përkrahjen në strehimin e të prekurve nga vërshimet.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...