Published On: 3 Shkurt, 2016

Presidenti votohet me 11 shkurt

Seanca për zgjedhjen e presidentit të Republikës së Kosovës, do të mbahet më 11 shkurt. Këtë e ka bërë të ditur për Gazetën Monitor një burim nga koalicioni qeveritar.

Kuvendi i Kosovës ende nuk ka mbajtur seancë pas pushimit dimëror. Ndonëse nuk është caktuar ende zyrtarisht, seanca pritet që të caktohet në mbledhjen e  kryesisë së Kuvendit të Kosovës e cila do të mbahet më 6 ose 7 shkurt.
Seanca ku lideri i PDK-së, Hashim Thaçi, do të votohet për president do të mbahet para datës 17 shkurt, kohë kur partitë e bllokut opozitarë, VV-AAK dhe Nisma, kanë caktuar protestën e radhës, për të kërkuar dorëheqjen e qeverisë së koalicionit PDK-LDK.

Mosvotimin e Hashim Thaçit për president, e kanë konfirmuar edhe disa deputetë të koalicionit qeveritar.

Për zgjedhjen e presidentit, duhet të votojnë 81 deputetë. Dy raundet e para të votimit, duhet të sigurohen votat e 2/3 të deputetëve, ndërkaq në raundin e tretë nevojitet shumica e thjeshtë. Por, nëse pas tre raundeve të votimit, nuk arrihen të mblidhen vota të mjaftueshme nga deputetët, atëherë bie Qeveria dhe shkohet në zgjedhje të parakohshme, të cilat do të duhej të mbaheshin jo më larg se 45 ditë.

Gjithashtu, në garën për president, edhe Lista Serbe ka bërë me dije se mund ta kenë kandidatin e tyre. Mirëpo, për të pasur të drejtën e kandidimit, duhet të mblidhen jo më pak se 30 nënshkrime të deputetëve.

E, data e fundit kur duhet të zgjedhet presidenti, është 6 marsi.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...