Published On: 3 Mars, 2016

Presidenti Thaçi sot shkon në Kushtetuese! Ja shkeljet

Presidentit të zgjedhur Hashim Thaçi, të premten pritet t’i kontestohet mënyra, procedurat e zgjedhjes nga Lëvizja Vetëvendosje.

Ylli Hoxha, aktivist i kësaj lëvizje, ka thënë se kontestimi do të përfshijë një spektër të gjerë të shkeljeve të bëra, siç pretendon opozita, të bëra në procesin e zgjedhjes së presidentit.

Ai ka thënë se një ndër shkeljet kryesore është dhuna e përdorur – përjashtimi i 10 deputetëve të opozitës nga seanca e zgjedhjes së presidentit.

Sipas tij, ka mundësi që ky proces të krijojë mundësi për shkuarjne në zgjedhje të jashtëzakonshme, si kërkesë e opozitës për zgjidhje e krizës.

Hashim Thaçi u zgjodh president i vendit më 26 shkurt, në një seancë maratonike, gjatë së cilës nuk mungoi gazi lotsjellës dhe nxjerrja zvarrë e deputetëve të Kuvendit të Kosovës.

Thaçi mori 71 vota nga 81 deputetë të pranishëm në seancën plenare, ndërsa interesant është fakti që kundërkandidati i tij Rafet Rama nuk e pati votuar as veten.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...