Published On: 15 Maj, 2016

Presidenti premton stadium të ri, të njëjtën e kishte thënë edhe si Kryeministër

Presidenti Hashim Thaçi ka premtuar përsëri ndërtimin e një stadiumi të ri për Kombëtaren e Kosovës pas anëtarësimit të Shtetit në FIFA e UEFA.

Ai këtë premtim e ka dhënë përmes një statusi në FB.

“Pas anëtarësimit në UEFA dhe FIFA, kombëtares së Kosovës i duhet një vend dinjitoz për zhvillimin e garave ndërkombëtare. Do të bëjmë çmos, që sa më parë të fillojë ndërtimi i stadiumit të ri në kryeqytet, me kapacitet prej 30 mijë ulëse, i prezantuar kohë më parë. Vetëm kështu, anëtarësimi në UEFA dhe FIFA merr kuptim”, ka shkruar Thaçi.

Të njëjtin premtim e kishte dhënë edhe në një mbledhje të Qeverisë e mbajtur në mars të vitit 2013. Në atë kohë pati kërkuar veprime konkrete prej dy ministrave të Qeverisë.

 “Kosova shumë shpejt do të jetë edhe anëtare e FIFA-s dhe e UEFA-s dhe futbollistët tanë do të kenë mundësi të bëjnë gara të barabarta në arenën ndërkombëtare. Prandaj për t’i paraprirë hapave të ardhshëm në këtë drejtim dhe për të treguar përkushtimin e plotë të institucioneve dhe të qytetarëve tanë për zhvillimin dhe ndërkombëtarizimin e futbollit ftoj Ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Memli Krasniqin dhe Ministrin e Financave, Besim Beqaj që të nisin menjëherë procedurat në kornizën afat-mesme të shpenzimeve të përfshihet projekti për ndërtimin e një stadiumi të ri dhe modern në Kosovë”, kishte thënë Thaçi nga pozicioni i Kryeministrit.

“Stadiumi Kombëtar i Kosovës do t’i ketë rreth 25–30 mijë ulëse dhe do të ndërtohet në Prishtinë”, kishte shtuar ai.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Hahahahahahahhahaha haaaaaaaaaaa haaaaaaaaa haaaaaaaaaaaa, çfarë rrenci!

    Rrenc është ky ore. Ende po mendon që është kryeministër. Vetëm Qeveria nderton stadiume. Ky nuk po guxon t’i publikojë shpenzimet për inagurimin pompoz që ia bëri veti e s’i erdhi pothuajse askush. Krejtë mishin e terur që ka mbetur e kanë hëngër qentë endacak dhe macet e Prishtinës!

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...