Published On: 26 Shtator, 2016

Presidenti Nishani përuroi në Bruklin shtatoren e shenjtores shqiptare Nënë Tereza -Video

 

Kreu i Shteti shqiptar Nishani tha se të gjithë ju dhe kushdo tjetër që banon në Bruklin, do të frymëzohet dhe marrë shembull nga jeta dhe vepra e kësaj Shenjtoreje shqiptare!

Në ditën e fundit të vizitës së tij zyrtare në Nju-Jork, Presidenti i Republikës, Bujar Nishani ishte i ftuar në Kishën e Saint Athanasiusit në Bruklin, ku mori pjesë në meshën e shenjtë duke falënderuar klerikët dhe veprimtarët shqiptarë që kontribuan në ngritjen e shtatores për nismën e tyre fisnike dhe atdhetare si dhe më pas, në veprimtarinë kulturore të organizuar nga Imzot David Cassato dhe nga Shoqata “Rrënjët Shqiptare”.

Në prani të Imzot David Cassatos dhe klerikëve të tjerë, përfaqësuesve dhe drejtuesve të komuniteteve të ndryshme fetare, drejtuesit Marko Kepi dhe anëtarëve të shoqatës “Rrënjët Shqiptare (Albanian Roots), Senatorit të Distriktit 22 të Shtetit të Nju-Jorkut Martin J. Golden, Asambleistit Mark Gjonaj si dhe shumë bashkëatdhetarëve e besimtarëve bruklinezë, Kreu i Shtetit përuroi shtatoren e bamirëses me famë botërore shqiptare Nënë Terezës, tashmë të shpallur Shenjtore Tereza nga Papa Françesku disa javë më parë në Vatikan.

Senatori Martin Golden pasi vlerësoi Presidentin e Republikës për përshkushtimin e tij të vazhdueshëm në drejtim të përmirësimit të komunitetit, i dorëzoi Kreut të Shtetit shqiptar Rezolutën e Senatit të Nju-Jorkut të miratuar edhe nga Guvernatori Kuomo, e cila e shpall datën 4 Shtator si Ditën e Nënë Terezës në shtetin e Nju-Jorkut.

I mbushur me emocione Presidenti Nishani theksoi mes të tjerash në fjalën e rastit: “Sot është dita e fundit e vizitës sime disaditore në qytetin e mrekullueshëm që nuk fle kurrë, në qytetin që për ne shqiptarët jo rrallëherë është personifikuar me zërin e mrekullueshëm të këngës së të paharrueshmit Frank Sinatra, “Nju Jork – Nju Jork”.

Si dhe çdo herë tjetër kur kam pasur rastin dhe mundësinë ta vizitoj këtë qytet mahnitës, momenti i largimit gjithmonë shoqërohet nga një ndjenjë keqardhjeje personale duke uruar që të kisha akoma më shumë mundësi qëndrimi, për të parë, vizituar vende mbresëlënëse dhe takuar sa më shumë njerëz të mirë, si ju.

Por, sot, dita është më e veçantë, dhe realisht ndihem jo vetëm i emocionuar, por dhe i privilegjuar, sepse jam mes miqsh të nderuar, mes vëllezërve dhe motrave të mia për një arsye që zemrën na e ngre peshë.

Me ne sot është dhe Nëna jonë e dashur, e lumja Terezë, dhe të gjithë ne vetëm pak ditë më parë patëm fatin e papërsëritshëm në brezin tonë të përjetojmë shenjtërimin e Saj me një ceremoni historike që preku zemrat dhe u rrënjos përjetësisht në mendjet e gjithë botës.

Nga ky moment Shenjtorja Terezë e Kalkutës do të lartësohet krenare këtu, për të pritur dhe përcjellë qindra dhe mijëra fëmijë, burra dhe gra që çdo javë vijnë në Kishën tuaj të Shën Athanasit, mijëra njerëz që do kalojnë çdo ditë do kenë mundësinë ta shohin, të komunikojnë pak me të, gjithsecili në mënyrën e vet, të kujtojnë dhjetëra shprehje dhe mesazhe që ajo me aq urtësi dhe guxim i dha botës mbarë dhe që janë domethënëse dhe në ditët që jetojmë.

Jam i bindur që të gjithë ju dhe kushdo tjetër që banon në Bruklin, do të frymëzohet dhe marrë shembull nga jeta dhe vepra e kësaj Shenjtoreje shqiptare!

Ne kemi fatin e madh si komb që tek kjo grua, e papërsëritshme në llojin e vet, të rridhte gjak shqiptari. Janë jo të pakta rastet, jam i sigurt se dhe ju sot mund ta vini re e ta pohoni një gjë të tillë, që kur shumë qytetarë në botë flasin për shqiptarët, menjëherë mendja shkon tek Nënë Tereza.

Sepse, Nëna e gjithë botës, me veprën e Saj të pavdekshme, me vullnetin e Saj të hekurt, me dashurinë e Saj të pakufishme, u kthye në një nënë përkujdesëse universale sa shqiptare, aq edhe botërore, sa tokësore aq edhe qiellore.

Nënë Tereza është dhurata më e vyer që kombi shqiptar i ka falur dhe dhuruar me shumë bujari mbarë Njerëzimit!

Dhe nga ana e saj, Nënë Tereza, e kudondodhura Shenjtore e dashurisë, e dhembshurisë, e besimit të palëkundur në Zot, e urtësisë, e mëshirës, ka qenë, është, dhe kurdoherë do të jetë e pranishme kudo ku qeniet njerëzore vuajnë, ku shpirti njerëzor lëngon, ku zemra njerëzore rrezikon të ndalet, sa këtu, edhe atje, sa në të shkuarën aq edhe tani, madje deri në pafundësi e përjetësi.

Të nderuar të pranishëm,

Me këtë rast të rrallë, dëshiroj të shpreh falënderimet e mia për organizatorët, “Rrënjët Shqiptare” dhe zotin Marko Kepi, për Senatorin e Shtetit të Nju-Jorkut, zotin Golden, Monsignor Cassato-n dhe klerikët, të cilët në vijimësi ndriçojnë rrugën tuaj të besimit në Zot, në mirësi dhe dashuri ndaj njëri-tjetrit si dhe shumë shqiptaro-amerikanë të mirë, të cilët i falënderoj edhe unë si President i Republikës për të gjithë angazhimin e tyre financiar dhe jo vetëm, kontributi i të cilëve na mundëson sot të jemi të gjithë bashkë në përurimin e kësaj statuje.

Simbolika e kësaj statuje padyshim është shembulli që çdokush prej nesh, në jetën tonë të përditshme, në familjen tonë, në punë, në komunitetin dhe qytetin ku jetojmë, duhet të ndjekë.

Padyshim nuk është e lehtë, madje është shumë e vështirë të ndjekësh shembullin e Nënë Terezës, të jetosh jetën me modesti, të mos tërhiqesh apo tundohesh nga materialja, por vetëm nga shpirtërorja, të frymëzohesh nga vepra e kësaj gruaje shtatvogël, por vepërmadhe, do të thotë që çdo ditë e më tepër të jesh më human, të ushqesh dashuri altruiste për tjetrin, të japësh pa marrë kurrgjë, të dhurosh pafundësisht dhe përjetësisht.

Prandaj ne jemi dhe do të jemi ngaherë krenarë, si shqiptarë, por jo vetëm, sepse e Shenjta Terezë është dhurata më e vyer që vendi im i vogël ia ka bërë njerëzimit, së bashku me traditën e konsoliduar ndër shekuj të shqiptarëve për t’i ofruar ndihmë dhe asistencë kujdo që ka nevojë për to!

Prandaj dhe unë këtu para jush pohoj me zë të lartë se ndihem krenar që jam bashkëkombas i Shën Terezës, se ndihem krenar që jam shqiptar!

Më lejoni ta përfundoj fjalën time në cilësinë e Kreut të Shtetit duke shprehur mirënjohjen ndaj Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe popullit amerikan për mikpritjen që u kanë rezervuar shqiptarëve brez pas brezi. Ne jemi krenarë gjithashtu që jemi miq të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Dëshiroj t’i shpreh Bruklinit, juve dhe familjeve tuaja falenderime dhe mirënjohje si dhe urimet më të mira! Zoti e bekoftë Shqipërinë! Zoti i bekoftë Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe popullin amerikan!”

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...