Published On: 2 Qershor, 2016

Presidenti Nishani: Nga informacioni që kam, të gjithë jemi përgjuar

Presidenti i Republikës Bujar Nishani ka komentuar për herë të parë skandalin e përgjimeve përmes një aparaturë të future në mënyrë të paligjshme në Shqipëri.

“Unë ende nuk mund të them se është një skandal por informacionet konfirmojnë futjen e një pajisje që ka të gjitha parametrat për të kryer përgjime të sofistifikuar. Deklarata e Tahirit për përgjimin është tentativë për të shmangur thelbin e debatit. Kreu i shtetit deklaroi më tej se “pajisja siç është shprehur Shefi i SHISH përbën cënim të sigurisë kombëtare. Ajo pajisje duhet të hyjë në Shqipëri vetëm sipas procedurave. Ajo aparaturë është future pa u deklaruar, pa u marrë leje dhe pa u përcaktuar. Për cfarëdo që është përdorur ajo duhet të dorëzohet në Prokurori por kjo nuk po ndodh”.

Presidenti Nishani tha më tej se “ne e kemi të konfirmuar ligjërisht që ajo aparturë është përdorur në mënyrë të paligjshme. Unë si Komandant i Forcave të Armatosur pres që prokuroria të nxjerrë fajtorët për shkeljen e ligjit”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...