Published On: 12 Maj, 2016

Presidenti Nishani: Kroacia dhe Shqipëria janë shembull në Europë për bashkëpunim shekullor

 

Presidentja e Kroacisë Madam Kolinda Grabar Kitaroviç me rastin e vizitës zyrtare në Kroaci te presidentit shqiptar Bujar Nishani për nder të tij shtroi darkë solemne, dhe i ftoi të gjithë shqiptarët e njohur në Kroaci. Gjatë këtij takimi të rëndësishëm dypalësh u arrit pajtimi që marrëdhëniet shumë të mira në mes të dy vendeve të instensifikohen edhe më shumë me mesazh të qartë që bashkëpunimi ekonomik në mes dy shteteve të jetë më i fortë. Në mesin e pjesëmarrësve ishte ftuar edhe Kryetarja e Klubit të grave shqiptare “Mbretëresha Teuta”, z. Shenida Bilalli, e cila ka postuar në faqen e saj të facebookut këto fotografi të bukura, me një përshkrim pikant për takimin miqësor dhe shumë të dobishëm edhe për të ardhmen e shqiptarëve të cilët jetojnë në Kroaci.

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Bujar Nishani, filloi dje një vizitë dyditore në Republikën e Kroacisë, ku u prit me nderimet dhe ceremonitë e rastit nga Presidentja kroate, zonja Kolinda Grabar-Kitarović. Pas ceremonisë së mirëseardhjes, Presidenti Nishani dhe Presidentja kroate, Grabar-Kitaroviç zhvilluan një takim kokë më kokë dhe më pas, kryesuan takimet zyrtare mes delegacioneve të të dy vendeve, ku u diskutua mbi forcimin e mëtejshëm të miqësisë dhe bashkëpunimit dypalësh, si dhe për agjendën rajonale dhe bashkëpunimin ndërkombëtar.

Presidenti i Republikës vlerësoi si shumë të rëndësishme vizitën zyrtare në Kroaci, duke theksuar se ajo reflekton marrëdhëniet e shkëlqyera mes dy vendeve dhe vlerat e përbashkëta euroatlantike, si dhe shërben për t’i nxitur ato më tej në të gjitha fushat me interes të ndërsjellë.

Kreu i Shtetit, duke evidentuar dëshirën dhe vullnetin e palës shqiptare për t’i pasuruar më tej këto marrëdhënie të shkëlqyera e të qëndrueshme, propozoi ngritjen e këtyre marrëdhënieve në një nivel më të lartë, në atë të partneritetit preferencial. Presidenti Nishani shprehu bindjen se përmes këtij partneriteti preferencial do të mund t’i nxisim më tej marrëdhëniet mes dy vendeve, duke koordinuar dhe sinkronizuar më mirë formatimin e strategjive të përbashkëta, si në nivel dypalësh ashtu edhe në nivel rajonal apo ndërkombëtar.

Presidenti Nishani shprehu gjithashtu mirënjohjen për mbështetjen që Kroacia dhe Presidentja Grabar-Kitarović personalisht i kanë dhënë procesit të integrimit evropian të Shqipërisë, duke shprehur besimin se kjo mbështetje do të vijojë edhe për hapjen e negociatave të aderimit dhe zhvillimin e tyre. Presidenti Nishani e konsideroi përvojën kroate, si një shembull të vyer për Shqipërinë dhe theksoi se: “Ne e konsiderojmë Kroacinë si vendin që mund të përcjellë shpirtin, zërin dhe problematikat e rajonit në Bashkimin Evropian”, si dhe e siguroi Presidenten kroate për përkushtimin e Shqipërisë në rrugën e integrimit në BE.

“Për ne shqiptarët, integrimi në Bashkimin Evropian është dhe mbetet alternativa e vetme për stabilitet dhe zhvillim të qëndrueshëm” – u shpreh Presidenti Nishani.

Gjatë takimit një vëmendje e veçantë iu kushtua bashkëpunimit ekonomik e tregtar mes dy vendeve, ku Presidenti Nishani theksoi nevojën e nxitjes dhe promovimit të mëtejshëm të këtij bashkëpunimi në mënyrë që edhe bashkëpunimi ekonomik të afrohet dhe të jetë në harmoni me nivelin e shkëlqyer të bashkëpunimit politik. Në mbështetje të këtij qëndrimi Presidenti i Republikës evidentoi dhe prezencën e një përfaqësie biznesi shqiptar në delegacionin e tij, si dhe zhvillimin e Forumit të përbashkët ekonomik Kroaci-Shqipëri, që pritet të mbahet në ditën e dytë të vizitës zyrtare në Zagreb.

Duke u ndalur në bashkëpunimin rajonal, të dy Presidentët evidentuan qasjen euroatlantike dhe angazhimin për paqen dhe stabilitetin në rajonin e Evropës Juglindore. Presidenti i Republikës vlerësoi rolin e Kroacisë në rajon dhe e siguroi mikpritësen kroate se Shqipëria është tërësisht e dedikuar për përmirësimin e frymës së bashkëpunimit dhe mirëkuptimit rajonal. Presidenti përshëndeti rolin e Kroacisë dhe të Presidentes Grabar-Kitarović veçanërisht në Procesin e Brdo-Brijunit, duke e konsideruar atë një platformë shumë të rëndësishëm për krijimin e një fryme miqësore e bashkëpunuese mes të gjithë liderëve të rajonit.

Të dy bashkëbiseduesit u ndalën edhe në çështje me karakter ndërkombëtar, si dhe angazhimet e të dy vendeve në luftën kundër terrorizmit dhe krimit të organizuar, si dhe për çështjen e refugjatëve nga zonat në konflikt. Të dy Presidentët u shprehën në favor të një zgjidhje evropiane të çështjes së refugjatëve, duke garantuar kontributin e secilit vend në këtë zgjidhje.

Pas ceremonisë zyrtare dhe takimit mes dy delegacioneve, Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Bujar Nishani vendosi dhe një kurorë me lule, me një dedikim të posaçëm për të rënët kroatë në luftë, tek Memoriali  “Zëri i Viktimave Kroate – Muri i Dhimbjeve”, në Varrezat Mirogoj të Qytetit.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...