Published On: 10 Prill, 2016

Presidenti në largim: 100 fakte interesante për Obamën

Presidenti Barak Obama është cilësuar si një personalitet aspak i zakonshëm. Kjo për shkak të prejardhjes së tij të përzierë dhe jetesës së tij në vende të ndryshme.

Por pavarësisht këtyre fakteve, gazeta angleze “Telegraph” ka bërë një listë të 100 fakteve mbi Barack Obama-n, të cilat nuk janë dhe aq të njohura.

Një prej tyre është se atij s’i pëlqen aspak stili i të rinjve për të veshur pantallona të gjera me shtrat të ulët. Apo fakti se ai është larguar nga festa e beqarisë së kunatit të tij, kur aty ka mbërritur një striptiste. Apo se mund të thuhet me plot gojën se ai ka një stomak të fortë, pasi kur ka jetuar në Indonezi ka ngrënë mish qeni dhe mish gjarpri.

E dini se në takimin e parë me Michele, presidenti Barak Obama e dërgoi të shikonte filmin “Do the right thing” (Bëj gjënë e duhur), vajzave u lexon “Harry Potter” ndërsa i pëlqen hiti “Single Ladies” i Beyonce.

1. Ai njihej si “O’Bomber” në shkollë të mesme për shkak të aftësive të tij në basketboll.

2. Emri i tij do të thotë “ai që është bekuar” në Sualihi.

3. Ushqimi i tij i preferuar janë makaronat me karkaleca që gatuan bashkëshortja e tij, Michelle.

4. Ai ka fituar një çmim “Grammy” në vitin 2006 për versionin audio të librit të tij me kujtime, “Dreams for my father”.

5. Ai është mëngjarash, duke u bërë kështu presidenti i gjashtë mëngjarash.

6. Ai ka lexuar gjithë seritë e librit “Harry Potter”.

7. Ai ka një palë doreza boksi të kuqe me autografin e Muhammad Ali.

8. Kur ka qenë adoleshent, ka punuar në dyqanin e akulloreve “Baskin-Robbins” dhe tani nuk i duron dot fare akulloret.

9. Çokollatat e tij të preferuara janë ato proteinike me kikirikë.

10. Ai ka ngrënë mish qeni, mish gjarpri dhe karkaleca të pjekur, kur jetonte në Indonezi.

11. Ai mund të flasë shumë mirë spanjisht.

12. Gjatë fushatës, kur ishte në udhëtim refuzonte të shihte “CNN” dhe ndiqte më shumë stacionet sportive.

13. Pija e tij e preferuar është çaji i ftohtë i manaferrave.

14. Ai i kishte premtuar Michelle-s se do ta linte duhanin përpara se të kandidonte për President, por s’e bëri një gjë të tillë.

15. Kur jetonte në Indonezi, ai mbante një majmun që quhej Tata.

16. Ai mund të ngrejë pesha deri në 90 kilogramë.

17. Ai njihej si Barry deri në universitet, kur kërkoi që t’i drejtoheshin me emrin e tij të plotë.

18. Libri i tij i preferuar është “Moby-Dick” i Herman Melville.

19. Në vitin 1996 ai ishte i pranishëm në festën e beqarisë së të fejuarit të motrës së tij, por u largua nga festa, kur aty mbërriti një striptiste.

20. Tavolina e tij e vjetër ne Senat dikur i përkiste Robert Kennedy

21. Ai dhe bashkëshortja e tij, Michelle, kanë bërë 4.2 milionë dollarë vetëm në 2007, më së shumti nga shitja e librave.

22. Filmat e tij të preferuar janë “Kazablanka” dhe “Dikush fluturoi në folenë e qyqes”.

23. Ai mban një statujë të vogël të shenjtës Mari me Krishtin fëmijë dhe një byzylyk që i përkiste një ushtari në Irak, për fat të mbarë.

24. Kur ishte student në “Harvard” aplikoi që të merrte pjesë në një kalendar modelesh, por u refuzua nga komiteti i përbërë nga femrat.

25. Muzika e tij e preferuar përfshin Miles Davis, Bob Dylan, Bah dhe “The Fugees”.

26. Kur doli herën e parë me Michelle, ai e dërgoi atë të shihte filmin “Do the right thing” të Spike Lee.

27. Atij i pëlqen të luajë poker.

28. Ai nuk pi kafe dhe shumë rrallë konsumon alkool.

29. Atij do t’i kishte pëlqyer të ishte arkitekt nëse s’do ishte bërë politikan.

30. Ai ka pranuar se ka marrë marijuanë dhe kokainë, kur ishte adoleshent.

31. Njëra prej vajzave të tij do të shkojë në “Yale” para se të bëhet aktore, ndërsa tjetra do të bëhet këngëtare dhe balerinë.

32. Ai e urren tendencën e të rinjve për të veshur pantallona të gjera të varura.

33. Ai e ka paguar përfundimisht kredinë e tij për studimet, vetëm para katër vitesh, kur nënshkroi marrëveshjen për librin e tij.

34. Shtëpia e tij në Çikago ka katër oxhaqe.

35. Kumbara e vajzës së tij, Malia, është vajza e Jesse Jackson, Santita.

36. Ai ka thënë se zakoni i tij më i keq është se kontrollon celularin në mënyrë konstante.

37. Ai përdor një laptop “Apple Mac”.

38. Ai nget një makinë “Ford Escape Hybrid” pasi ka lënë makinën me gaz “Chrysler 300”.

39. Ai vesh kostume të “Hart Schaffner Marx” që kushtojnë 1500 dollarë.

40. Ai ka 11 palë këpucë të zeza identike me njëra-tjetrën.

41. Ai i pret flokët njëherë në javë tek berberi i tij në Çikago, Zariff, të cilin e paguan 21 dollarë.

42. Programet i tij të preferuara televizive janë “Mash” dhe “The Wire”.

43. Ai ka marrë emrin e koduar “Renegade” nga Shërbimi Sekret.

44. Gjyshja e tij, që s’rron më, i kishte vënë nofkën “Bar”.

45. Ai ka në plan të instalojë një fushë basketbolli në Shtëpinë e Bardhë.

46. Artisti i tij i preferuar është Pablo Picasso.

47. Specialiteti i tij në fushën e gatimit është çilli, një gjellë pikante.

48. Ai është shprehur se shumë prej miqve të tij në Indonezi ishin “iriqë rrugësh”.

49. Ai mban mbi tavolinë një dorë druri të gdhendur, e cila mban një vezë, simbol kenian i brishtësisë së jetës.

50. Babai i tij, që s’rron më, ishte ekonomist i lartë për qeverinë e Kenias.

51. Seriali i tij i preferuar është “Entourage” dhe “Homeland”

52. Në takimin e tyre të pare, ai e çoi Michelle në kinema, për të parë filmin “Do the right thing”

53. I pëlqen kënga “Single Ladies” e Beyonce

54. Vajzave u lexon librat e Harry Potter

55. Skuadra e tij e zemrës është ajo e Chigaco Bulls

56. Ne Ipod-in e tij ka këngë të Jay-Z dhe Ludacris

57. Është një fans i këngëve që hapin serialet televizive, prandaj dhe i dhuroi Mbretëreshës Elisabetë një Ipod të mbushur plot me këto lloj këngësh

58. Michelle Obama ka thënë se “makina e tij e parë ishte aq e vjetër, sa kishte një vrime të ndryshkur në derën e pasagjerit”

59. Presidenti i tij i preferuar është Abraham Lincoln

60. Në Kenya, një birre i është vënë emri i tij

61. Më parë koleksiononte libra me histori grafike të SpiderMan dhe Konan

62. Kur ka qenë adoleshent, ka punuar në një dyqan akulloresh; ndoshta prandaj tani nuk e ka qejf fare akulloren. Ndërsa vajza e tij, Shasha, vdes për akullore

63. Ai është presidenti i parë me një BlackBerry.

64. Është mëngjarash

65. Emri i vajzës se tij, Malia, është emër Hauaian

66. Ka mbaruar Shkenca Politike në Columbia

67. Flet mjaft mirë edhe gjuhën spanjolle

68. Aplikoi për të qenë në kalendarin e shkollës ndërsa studionte ne Harvard, por u refuzua nga komiteti i cili përbëhej vetëm nga femra

69. Vesh kostume Hart Schaffner Marx

70. Gjyshi i tij nga mamaja mori pjesë në Luftën e Dytë Botërore

71. Babain e tij e ka takuar vetëm një herë, ne 1971, gjatë një vizite për Krishtlindje

72. Imiton shume mirë Marlon Brandon tek filmi “Kumbari”.

73. Tre burrat që admiron më shume janë Mahatma Gandhi, Abraham Lincoln dhe Martin Lither King, Jr.

74. Prindërit e tij u njohën gjatë orës se rusishtes.

75. Ndjek të gjitha ndeshjet e basketbollit të vajzës së tij, Shasha

76. Është i pari president amerikan që ka marrë pjesë në spektaklet e mbrëmjeve të vona.

77. Gjyshja e tij e thërriste “arush”.

78. Mban me vete për fat një statuje të vogël të Shën Merise dhe një byzylyk qe i përkiste me pare një ushtari në Irak

79. Përpara se të hynte ne Shtëpinë e Bardhë, ngiste një Ford Escape Hybrid.

80. Emri i plotë i vajzës se tij Sasha, është Natasha.

81. Ka shtatë vëllezër dhe motra nga martesat e tjera të babait të tij.

82. I pëlqen të gatuajë pjata pikante.

83. Është kushëri i largët i ish Zv. Presidentit Dick Cheney.

84. Është Presidenti i parë në histori me ngjyrë.

85. Barack Obama i ka kërkuar Michelle, që ajo të mund ta takonte atë më shpesh, por ajo në fillim ka refuzuar.

86. Michelle pasi ka parë që Obama ishte një djalë punëtor si dhe i lidhur me kishën, ajo mendoi që të shikonte atë me një tjetër sy.

87. Kur Obama drekoi me të në një restorant në vitin 1991 pas mbarimit të diskutimeve me Michelle dhe përfundimit të të ngrënit, zonjusha Robinson i pohoi të dashurit të saj se nevojitej që lidhja e tyre të bëhej serioze.

88. Fëmijërinë Obama e ka kaluar në Indonezi, duke qenë se e ëma i punonte atje si antropologe. Pas përfundimit të kolegjit në Kaliforni dhe Nju Jork, ai u vendos në Çikago për të punuar si organizator komunitetesh në lagjet e varfëra. Ai më vonë vijoi studimet për drejtësinë në Harvard.

89. Në jetën publike Obama hyri më 1997, duke fituar një vend ne Senatin Shtetëror të Illinojit. Në vitin 2004, ai fitoi zgjedhjet në garën për në Senatin e Shteteve të Bashkuara. U tërhoq nga Senati pasi u bë president, në nëntor të vitit 2008.

90. Në vitin 2009, Obama fitoi Çmimin Nobel për Paqe për “përpjekjet e tij të jashtëzakonshme në fuqizimin e diplomacisë ndërkombëtare dhe bashkëpunimin midis popujve”.

91. Si djalë i ri, Obama ishte i zgjuar, por gjysmë-motra e tij, Maya Soetero-Ng, thotë se ai “udhëhiqej nga ambiciet”, në vend që të luante basketboll apo të notonte në oqean.

92. Kur karriera e antropologjisë e dërgoi prapë të ëmën në Indonezi, Obama mbet ne Hawai për të ndjekur shkollën e mesme dhe ishte nën përkujdesjen e gjyshërve nga nëna, Maleyn dhe Stenley. Ai e ka përshkruar gjyshen e vet si “gurthemel i jetës sime”. Ajo vdiq me 2 nëntor 2008, vetme dy ditë para se ai të zgjidhej president.

93. Si adoleshent, interesimi i Obames përfshinte golfin dhe letrat, këndimin në kor, por shumicën e kohës basketbollin.

94. Në kujtimet e tij te titulluara “Guximi i Shpresës”, Obama rikujton se basketbolli ishte vendstrehimi i tij, i adoleshentit me racë të përzier, i cili aty filloi të mendoje për identitetin.

95. Ai shkroi: “Të paktën në fushën e basketbollit mund të gjeja pjesëtare nga të gjitha komunitetet. Ishte ky vendi ku krijova miqësitë më të ngushta, ku të jesh zezak nuk ishte disavantazh”.

96. Obama i filloi studimet universitare në Kolegjin Occidental në Los Angeles, ku e bëri hapin e parë në politikë, duke folur në një tubim kundër aparteidit.

97. Por, ai deshi më shumë se sa mund të ofronte një universitet i vogël, prandaj shkoi në New York dhe u regjistrua ne Universitetin Columbia, ku u diplomua

98. Ishin këto vite për te cilat ai pranoi se ka përdorur marihuanë dhe kokainë, droga te cilat i quajti “dështimi më i madh moral”.

99. Presidenti Obama është i pari President amerikan që futi birrën në Shtëpinë e Bardhë.

100. Barack Obama ka fituar një palë doreza boksi nga Muhammad Ali./Tirana Observer

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...