Published On: 27 Janar, 2016
Bota |

Presidenti iranian viziton Romën/ Papa mbulon të gjitha statujat lakuriqe

  • Zyrtarët italianë për në pritje të Presidentit iranian në Itali, Hassan Rouhani, kanë larguar çdo vepër artistike të mundur, për shkak të vizitës së tij në Romë. Ata kanë mbuluar edhe statujat lakuriqe në Muzen e qytetit Capitoline, aty ku Rouhani u takua me kryeministrin Matteo Renzi.

Fotografitë e kësaj vizite tregojnë burra që rrinin në këmbë pranë një statuje të madhe të kuajve të Markus Aureli, që ishtë perandor romak. Statujat e ekspozuara lakuriq, u mbuluan me panele të bardha.

Menazhimi i Muzeut është nën ndikimin e Romës, kurse një zëdhënës tha se çfarëdo lloj vendimi i marrë lidhur me ceremoninë e ardhjes së Rouhani në Itali, është marrë nga zyra e kryeministrit.

Vendimi për t’i mbuluar veprat e artit, u pa si shenjë respekti ndaj Presidentit iranian, raporton ANSA.

Sidoqoftë, jo të gjithë u pajtuan me këtë vendim.

“Respekti për kulturat e tjera nuk mund të na e mohojë kulturën tonë”, ka thënë Luca Squeri, i cili aktualisht është ligjvënës në qendër të partisë së djathtë, atë të Silvio Berluskonit.

“Ky nuk është respekt ,  ky është vetëdorëzim”, ka thënë Squeri.

Por edhe një tjetër gjest respekti është treguar nga zyrtarët iralian. Në tryezën e darkës zyrtare të mbajtur për Rouhan, nuk u shtrua edhe alkooli. Sidoqoftë, zyrtarët thonë se në vizita diplomatike me personalitete muslimane, gjithmonë e bëjnë një gjë të tillë.

Vizita e Rouhanit në Evropë, është vizita e parë e tij prej kur u hoqën sanksionet në Iran. Ky takim është dashur të mbahet në nëntor, por është shtyrë për shkak të sulmeve terroriste në Paris.

Presidenti Rouhani, ka mbajtur takim edhe me Papa Franceskon, ku thanë se patën bisedime “të përzemërta”.

Të dy udhëheqësit diskutuan përfundimin dhe zbatimin e marrëveshjes bërthamore – që Papa mbështeti me forcë, Gjithashtu biseduan për  rolin e rëndësishëm të Iranit dhe vendeve të tjera në Lindjen e Mesme, gjithmonë në kërkimin e “zgjidhjeve politike”, si dhe për ndalimin e përhapjes së terrorizmit.

“Unë ju falënderoj shumë për vizitën . Unë kam shpresa të mëdha në paqe “, i ka thënë Papa, Rouhani’t.

Presidenti iranian ka vendosur të mërkurën ta vizitojë Coliseum’in. Këtë vizitë tha se do ta bëjë me ministrin e kulturës së Italisë, Dario Franceschini.

Edhe pse ky takim midis dy liderëve është i rrallë, nuk mund të thuhet se ishte i pashembullt. Takimi i fundit i në mes të një Pape dhe kreut të shtetit iranian, u zhvillua në vitin 1999. Prej asaj kohë Vatikani ka mbajtur marrëdhënie diplomatike me Iranin, shkruan The Guardian.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...