Published On: 5 Mars, 2016

Presidenti Fatmir Sejdiu sot në mesin e llapjanëve!!!

 

Mustafë Shabani

Ai pritet në mënyrë madhështore nga LDK-istët llapjan duke u kthyer atyre besën dhe shpresën e luhatur nga të tjerët.

Politika është art.
Vlerë kombëtare e një shoqërie, por vetëm atëherë kur në majat e saj gjenden figurat emblematike të asaj shoqërie,e cila pas një stagnimi total në zhvillim të proceseve të ngritjes së vlerave qytetare, dhe e së drejtës së tyre, prandaj edhe shtetndërtimit, pretendon zhvillimin e atyre vlerave.
Asnje popull si ne ne kete kontinent edhe pse banoret e pare te tije nuk e kishte rrugetimin e mbijeteses me te veshtire.
Rrugetimi yne ishte dhe mbetet neper udhkryqe dhe neper te papritura,andaj asnje regjion si Gjakova ajo mendje e kombit nuk diti te perdori kete vlere te zhvillimit te shoqerise ,dhe ate si art dhe diaologim dhe vulosje te proceseve njekohesisht .
Ishte dhe mbetet LDK mjeti me efikas i gjithe historise sone shekullore,e cila me filozofin e urte Rugoviane kaloj neper sakrificat tona shekullore duke i analizuar thelbesisht ato,dhe duke u bere sublimim i tyre si dhe duke u shkrire ne ato aspirata te drejta dhe sublime .
Ishte llapi heroik kalaja e pamposhtur e ketije vizioni,dhe ishin llapjanet ata te cilet ishin njera nder adresat me te sigurta te profetit .
Duke e fituar nje primate te tille ishin prandaj llapjanet caku i hienave dhe luftes sone te drejte per LIRI-PAVARESI-DEMOKRACI.
Duke artikuluar keto kerkesa ne mneyren besnike ,te vendosur dhe profesionale Enver Maloku burim i informatave per boten demokratike u vra pas shpine nga hienat,nje fat te tille perjetoj edhe engjelli i demokracise Xhemajl Mustafa si njeri nder themeluesit kryesor te LDK-se.
Kishte edhe shume te tjere figura te cilet ishin cak i sulmeve te tilla . Agime Veliu u palgos rende pore vetem Zoti e kishte shpetuar nga plumbat vrastar te njejtin fat e perjetoj edhe bashkartiaku i tije Ejup Visoka babai i te cilit ishte bazament i rrezistences se armatosur,Sabri Hamiti bashkepuntor i ngusht shkencor i presidentit historik,si dhe ca e ca te tjere te gjendur neper ato lista famkeqe per likudim,te cilet vetem moti dhe proceset e mepastajme ndaluan dhe shpetuan nga plumbat vrastar te hienave.
Askush si presidenti Fatmir Sejdiu nuk e kishte kuptuar drejte dhe ne menyre themelore politiken si art te se mundshemese,dhe ne situaten e caktuar ketije ju besua timoni i partise shtetndertuese dhe i shtetit njekohesisht.
Ishte ai koalicion i cili krijoj dhe ndertoj nje paqe sado e brishte te kete qene ajo,vrasjet e passhpines u ndaluan,duke rezultuar te gjtihat me pavaresin dhe fitoren ne gjyqin nderkombetar te se drejtes.
Perkunder ketyre rezultateve kulminante mbeturinat e frakcionit Titist mbrenda per mbrenda LDK-se lidhen kolaicione konspiracioniste me SHIK-un veteme vetem qe te ndaloj procesi i shtetendertimit,dhe rreximi me thike pas shpine i tije solli tmerrin ne politikeberjene e Kosoves duke devalvuar dhe rrenuar te gjtiha vlerat te cilat ishin arrir deri ne ate kohe.
Katalizatoret kryesor te krizave ishin dhe mbesin kryeboset e mbeturinave Tiitisto -Enveriste te cilat vendin e sollen ne nje gjendje kaosi,tymi mjegulle,dhune ,burgosje deputetesh gjate dhe pas seancave parlamentare,te cilat mund te eskalojne ne forma dhe menyra me te dhunsheme duke e sjellur vendin pastaj buze gremines.
Sejcili popull ka nje mbeshtetjte te caktuar ne dhe per situata e krijuara politike,ishte dhe mbetet presidenti Sejdiu trashigimtari politik dhe pasuesi i filozofise Rugoviane ,i cili ne asnje rast nuk u soll me papaergjegjesi duke ndjellur ndasi nemese popullates dhe elektoreve te ndryshem,pore ishte dhe mbetet njeriu dhe shembulli me unifikues i gjithe procesit te shtetendertimit,andaj si tille edhe shpresa dhe besa e shtepise sone dhe vendit.
Ne kete vazhde ishte Gjakova dhe dega e saje legale e anuluar nga kryebosi i mbetutirnave politike vetem e vetem pse mbronete kauzen e drejte te filozofise se urte Rugoviane permes Prof.Dr.Fatmir Sejdiut si qelesi dhe shpetimi i qeshtjese gjithekombetare.
Une shfrytezoj rastin ti ftoj llapjanet e mi ti bashkohen zerit largpames te Gjakoves duke perkrahur shpetimtarin e LDK-se dhe vendit Prof.Dr.Fatmir Sejdiu kryetar i LDK-se

Zoti e bekoftë degën e Gjakovës me Fetah Bakija
Zoti i bekoftë të gjithë ata të cilët punojnë dhe veprojnë për LDK të Ibrahimit.
Zoti e bekoftë Dardaninë!!!

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...