Published On: 21 Maj, 2016

Presidenti beson se edhe opozita do të votojë demarkacionin me Malin e Zi (Video)

Thaçi ka thënë se beson se i gjithë spektri politik do të votojë pro shënimit të vijës kufitare me Malin e Zi. Ka thënë se edhe pala malazeze e ka ratifikuar demarkacionin me Kosovën ndërsa ka deklaruar se edhe pala kosovare do ta bëjë një gjë të tillë.

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi thotë se pala malazeze tashmë e ka kryer obligimin e vetë në procesin e demarkacionit të kufirit me Kosovën. Thotë se i mbetet Kosovës që sa më shpejtë ta përfundojë këtë çështje.

“Vizita ime nuk ka pasur të bëjë me çështjen e demarkacionit. Mali i Zi ka kryer obligimet e veta të ratifikimeve për demarkacionin ndërsa edhe Kosova do t’i kryejë obligimet e veta para procesit të liberalizimit të vizave. Unë besoj se agjenda europiane do të bashkojë gjithë spektrin politik kosovarë, edhe shoqërinë civile edhe mediat dhe gjithë opinionin publik”, tha Thaçi për RTK’në.

Tha se raportet e Kosovës me Podgoricën zyrtare janë të shkëlqyera.

“Raportet në mes të Kosovës dhe Malit të Zi janë të shkëlqyera. Nuk kemi ndonjë çështje të hapur”, tha Thaçi.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...