Published On: 30 Prill, 2016
Bota |

Prag lufte/ Avionët rus dhe amerikan përmballen mbi Baltik

Rusia deklaroi se ishte në të drejtën e saj të përballej me një avion të forcave ajrore amerikane, që ishte në mision njohjeje mbi Detin Baltik.

Pentagoni tha se avioni luftarak rus bëri një manovër të rrezikshme rrotullimi mbi avionin e tyre.

Sipas SHBA, manovra ishte e pasigurt dhe joprofesionale.

Rusia thotë se avioni amerikan kishte fikur sinjalin e transponderit, që ndihmon në identifikimin e mjetit fluturues.

Kjo është hera e dytë brenda këtij muaji që SHBA akuzon Rusinë se avionët e saj po fluturojnë në mënyrë agresive mbi Baltik.

“SHBA ka dy zgjidhje, ose të mos fluturojë pranë kufinjve tanë, ose të ndezin transponderat për identifikim,” tha Rusia.

Por vetë Rusia akuzohet se fluturon vazhdimisht në Europë me avionë që i mbajnë të fikur transponderat.

Më 13 prill, dy avionë rusë fluturuan shumë pranë një destrojeri bërthamor amerikan në Baltik.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...