Published On: 14 Qershor, 2016

Post scriptum panairit 18 të librit

 

Adil Fetahu

Panairi i librit eshte ngjarje me rendesi per dashamiret e librit, jo per ata qe vetem duan t’i mbushin vitrinat me libra teknikisht luksoze, por per lexuesit e pasionuar te librit te mire. Ka pasur ne kete Panair shume tituj librash, te vjeter e te ri. Ata qe kane para, zakonisht nuk lexojne libra, ndersa ata qe lexojne – nuk kane para per te blere librat qe i duan. Madje, eshte bere nje praktike e keqe, qe ne vend se ne panaire librat te shiten me cmime dukshem ma te lira, ato i kane cmimet e “serta”, te paarritshme per xhepin e studentit, pensionistit, nxenesit, mesuesit. Fjalori i ri i gjuhes shqipe kushtonte “rrumbullak” 35 euro! Zbritjen e cmimeve per librat qe iu kane mbetur “ne llager”, nuk po e marr parasysh. Ma teper se per cmimin kushtues te librit, e kam fjalen per Cmimet letrare qe po ndahen ne panaire, e qe ashtu u ndane edhe sivjet. Jo vetem ne lexuesit, por edhe shume autore te vyeshem, te librave te mira, mbesin pa u verejte dhe pa cmime te merituara, per shkak se nuk i perkasin nje kaste, nje “elite letrare a politike”. Keshtu, per shembell, shkrimtari i arrire, Arben Kondi, qe sa vjet vjen per cdo panair me tituj te ri te librave, dhe juria nuk e gjeti nje prej tyre ta shperbleje me ndonje cmim simbolik. Nuk e di a e kane lexuar anetaret e jurise romanin e Arben Kondit “Tmerri”, por nuk e besoj se asnje prej librave te shperblyer me cmime, e kane vleren e atij libri, qe eshte mekat qe shtepite botuese tona nuk gjejne mjete e perkthyes, per ta perkthyer ne gjuhe tjera ate roman (historik per luften e fundit ne Kosove). Sidoqofte, juria e Panairit: Ilire Zajmi, Anila Xhekaliu dhe Adem Gashi, i ndane cmimet disa dite para se te perfundonte Panairi. Juria vleresoi se publicisti Veton Surroi eshte “Autori i vitit”, me librin “Percaktimi i dashurise se Marie Gjonit”. Thone ky liber mund te lexohet edhe si roman dashurie, edhe si rrefime historike, edhe si triler politik, edhe si analize psikologjike. Une akoma nuk e kam lexuar, por e kam ndermend keto dite ta lexoj, pasi t’i perfundoje nja dy tjera, por kjo po i bie se ne te njejtin thes mund te gjeni: patate, domate, speca e kastraveca! Organizatoret e Panairit, pa kurrefar statistike (qe s’e mbane askush), u lavderuan se ka pasur vizitore e shitje librash ma teper se vitin e kaluar. Bile, Daut Demaku tha se “Shitja ka qene e mrekullueshme, dhe se cmimet i kemi ndare ma heret, shkaku i Kampionantit Evropian te Futbollit”, deklaroi Demaku. Disa nga shtepite botuese, me te cilet bisedova gjate vizites se Panairit, u ankuan se pervec kushteve ma te keqija, sivjet kane pasur dukshem ma pak shitje. Cila eshte e verteta, askush nuk e di. Se sa ishte juria kompetente me bagazh letrar per te vleresuar veprat, dhe sa ishte objektive ne ndarjen e cmimeve, kjo le te mbetet ne moralin e tyre. Vizitoreve te vemendshem u ka rene ne sy se pothuajse 1/3 e Panairit ishte me libra fetare; te fese myslimane dhe te krishtere. Besoj se ne mesin e asaj shumesie librash me vlere (edhe aty ka pasur letersi) dhe ka pasur edhe ndonje qe ka merituar te merr ndonje cmim ? Sidoqofte, Panairi u mbyll, librat u promovuan dhe u shiten aq sa u shiten (e sa u falen). Cmimet letrare u ndane (dikush thote: kot fare); shume autore kane mbetur te pakenaqur, por Panairi nuk mund t’i kenaqe te gjithe autoret, ndersa Juria edhepse “kishte rahmet (ramazani) e vullnet (letrar)”, nuk ka mund t’i shperbleje te gjithe! Vijne panairet tjera, dhe cmimet iu ndahen – te njejteve laureate!

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Father Brown thotë:

  Kur i jep cmim Surrovicit, mandej mujn me t’thirre per “debate letrare” ne KTV. Cirkus!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 2. Lek Mazrekaj thotë:

  Menjehere mbasi Surroin e nderoi Beogradi, u nguten shqiptarucet me e nderu sa ma shpejt. Mentaliteti i robit. Ku keni degju me u shpall autor i vitit nje autor per nje liber qe ende nuk eshte lexuar, vleresuar dhe per here te pare, publikisht, u paraqit ne panair!!!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...