Published On: 6 Maj, 2016

Portali qeveritar akuzon SOROS-in, Amerikën dhe Kosovën për “dridhje” të Maqedonisë

Agjencia shtetërore e lajmeve në Maqedoni MINA ka publikuar mëngjesin e së premtes një artikull nëpërmjet së cilës hedh në pah se Instituti për Shoqëri të Hapur “Soros” ka dhënë 100 milionë dollarë partive politike, medieve dhe organizatave jo qeveritare që të shkaktojnë krizën e thellë në Maqedoni.

Sipas Agjencisë shtetërore të lajmeve në Maqedonase, SOROS ka dhënë miliona dollarë për “Human Right Watch” USAID-it dhe organizatave të ndryshme evropiane që të shkruajnë raporte me informacione të cilat kanë quar në shkaktimin e krizës në këtë shtet.

Por kjo Agjenci ka akuzuar edhe Kosovën për shkaktimin e kësaj krize, duke shkruar se Hashim Thaçi dhe disa liderë të tjerë të opozitës në Kosovën kanë nxitur grupe nacionaliste të armatosura që të shkaktojnë kaos, duke iu referuar ngjarjeve në Kumanovë.

Sipas kësaj Agjencie, krizën në Maqedoni e kanë shkaktuar Soros-i, Ambasada Amerikane dhe me pak ndihmë nga Kosova.

Tutje agjencia e njohur për afërsinë me Qeverinë e Gruevskit raporton se SOROS po vazhdon ende të subvencionojë aktivitete dhe shkrime kundër udhëheqjes së ekzekutivit në Maqedoni./Insajderi.com

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...