Published On: 7 Shkurt, 2016

Polonia shqyrton mundësinë që ushtarët e saj në Kosovë t’i dërgojë në Maqedoni

  • Ministri i jashtëm i Polonisë, Witold Vaščikovski, ka thënë në Amsterdam se Polonia duhet të tërheqë ushtarët e saj nga Kosova, që shërbejnë në kuadër të KFOR-it, dhe t’i dërgojë në Maqedoni.

“Polonia ka ndihmuar tashmë Slloveninë. Duhet ta marrim parasysh nëse është e nevojshme që forcat tona që janë aktualisht në Kosovë të dërgohen në një nga kufijtë evropian ku ka nevojë për përkujdesje”, ka thënë ai.

Këto deklarata Vaščikovski i ka bërë në një takim të ministrave të jashtëm të Bashkimit Evropian në Amsterdam, ka raportuar televizioni polak “Polsat”, transmeton KosovaPress.

Ai konfirmoi se Maqedonia ka kërkuar ndihmë lidhur me problemin e refugjatëve dhe menaxhimin e kufijve, ndërsa ka thënë se kjo gjë do të diskutohet në Qeverinë e Polonisë, për të parë mundësitë që forcat ushtarake nga Kosova të dërgohen në Maqedoni.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...