Published On: 19 Janar, 2016

Politologu i njohur italian: T’i bombardojmë anijet e emigrantëve ilegal

Në një intervistë televizive të prillit të vitit të shkuar, deputetja italiane e Forza Italia, Daniela Santanche shkaktoi një skandal gati ndërkombëtar duke kërkuar publikisht mbytjen e anijeve që niseshin për në Itali. Në një deklaratë të mëvonshme, ajo shpjegoi se e kishte fjalën që anijet të mbyteshin pa u nisur nga brigjet e Afrikës Veriore.

Dje, u zbulua se nga ishte “ushqyer” Santanche. Politologu i njohur Italian Giovanni Sartori, tashmë 92 vjeç , dha një intervistë për gazetën “Il Giornale”, e cila duket se do të bëjë shumë bujë, raporton portali Albeu.

Ashtu si edhe Santache, ai kërkoi mbytjen e anijeve të emigrantëve, por ndryshe nga “nxënësja” e tij, ai u kujdes që të theksonte se mbytja duhej të bëhej në breg pa njerëz sipër.

“Çdo emergjencë ka faza të ndryshme krize. Tani jemi në fazën e fundit, në fazën e luftës. Tani ne jemi ata mbi të cilët ushtrohet aggression. Të jetë e qartë kjo dhe në luftë ke të drejtë të mbrohesh me të gjitha armët që ke në dispozicion, duke filluar nga dronët e deri te silurat”, – tha ai.

Pyetjes së gazetarit se çfarë do të thotë me këtë, Satori i është përgjigjur kështu:

Po them që në fazën e luftës nuk respektohen ujërat territoriale. Dërgohen avionët drejt brigjeve libiane dhe fundosen anijet përpara se të nisen. Sigurisht pa njerëzit në to. Është e vetmja mundësi që na jep siguri ndaj sulmit që po i bëhet Europës. Dy-tre fundosje anijesh dhe do të heqin dorë. Kështu që nëse duan të hyjnë në Europë do të jenë të detyruar të kërkojnë të tjera rrugë, që janë më të kontrollueshme. ”

Gjatë intervistës së tij, SaRtori shprehet se ajo që e majta e quan “multikulturalizëm” nuk ekziston dhe se vetë partitë e majta kanë humbur identitetin në një Europë, e cila nuk mundet sipas tij që t’i bëjë ballë islamit radikal.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...