Published On: 24 Janar, 2016

Politikanët po shtojnë pasuritë në mënyrë të shfrenuar!

 

  • Të dashur anëtar të PSHDK-së, të dashur qytetarë! Të bashkohemi kundër rrënuesve

Shkruan: Mark Baftija

Kosova prej vitesh ka hyrë në një periudhë të errët rrënimi. Vjedhja, korrupsioni, krimi, pa aftësia dhe papërgjegjshmëria ka kapur shtetit dhe po sundon sot, duke errësuar të ardhmen tonë e të fëmijëve tanë. Politikanë të paskrupullt të ndihmuar edhe nga jashtë po fyejnë e po poshtërojnë dinjitetin tonë kombëtar dita-ditës. Gjendemi përballë një situate që kërkon të ndrydhim dëshirën tonë për të vepruar dhe shpresën për një të ardhme më të mirë.

Shtresat në nevojë po goditen në mënyrë të pamëshirshme, ndërkohë që një numër i vogël politikanësh shton pasuritë me një mënyrë të shfrenuar.

Dhjetëra-mijëra shqiptarë janë larguar nga vendi vetëm gjatë vitit të fundit – dhe ky është eksodi i dytë madhor pas atij të ‘1999-shit.

Çfarë duhet bërë në këto kushte?

Për t’i thënë “STOP!” këtij rrënimi. Kjo nuk mjafton! Për të ndalur rrënimin tashmë tmerrues, kërkohet një bashkim shumë më i gjerë. Kërkohet një besim dhe kurajë që nuk shteron, për t’i dhënë fund plogështisë dhe krizës tonë. Gjuhës mashtruese të politikanëve nuk mund t’i përgjigjemi as me plogështi, e as me fatalizëm, por me veprime konkrete.

Për 25 vite, shumë prej nesh që kemi shpresuar në ndryshime të mëdha – në krijimin e një Kosove evropiane – jemi demoralizuar nga zhgënjim në këtë klasë të mjerë politike. Por, zhgënjimi nuk duhet të na lidhë duart, sepse ne nuk jemi përgjegjës vetëm për fatin tonë, por edhe për fatin e fëmijëve tanë e të brezave që do të vijnë.

Pikërisht në emër të së ardhmes së atdheut dhe të fëmijëve tanë, ju bëj thirrje që të bashkohemi, në një lëvizje të vjetër kombëtare, të ndërtuar mbi parime që ka PSHDK-ja të cilat vijnë nga koha e Rilindjes tonë.

Tash më nuk duhet të bashkohemi thjesht për të sfiduar qeveritaret, por për të fituar. Të mos bashkohemi vetëm për të shprehur zhgënjim dhe mllef, por të bashkohemi për të ndryshuar Kosovën nga rrënjët. Ne, së bashku, duhet t’ia dalim, sepse korrupsioni dhe krimi e ka kalbur shtetin në bërthamë.

PSHDK-ja ka një histori të gjatë në luftën për çlirim të Kosovës dhe nuk mund të mbahet peng i atyre që vite me radhë, nëpërmjet premtimeve të rreme, e kanë shfrytëzuar e rrënuar Kosovën dhe PSHDK-në.

Ata nuk duan që ne të ngrihemi. Ata shpresojnë që ne të ulim kokën dhe t’u nënshtrohemi. Ata shpresojnë që ne të mos bashkohemi kurrë. Ata kujtojnë se ne kemi hequr dorë nga e ardhmja jonë dhe e pasardhësve tanë. JO, Kurrë!

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...