Published On: 29 Dhjetor, 2015

Politika përgjatë 2015/Opozita fitoi betejën e dekriminalizimit, por humbi zgjedhjet vendore. Reforma në drejtësi, vendoset në 2016

Viti 2015 është karakterizuar nga zhvillime të forta në politikën shqiptare, e cila ashtu si edhe në vitet e shkuara ka vijuar përplasjet , ndërsa konsensusi është arritur vetëm pas ndërhyrjeve të ndërkombëtarëve. Nëse do të bëhet një bilanc mbi përballjet pozitë-opozitë, kjo e fundit duket se ka fituar një nga betejat e saj kryesore, atë të dekriminalizimit. Një debat i nisur në 2014, ka mundur të konkretizohet në javën e fundit të 2015, përmes miratimit të një ligji që do të synojë pastrimin e politikës dhe institucioneve të saj nga personat me rekorde kriminale.

Opozita e nisi betejën për dekriminalizimin duke akuzuar mazhorancën se ka përfshirë në listat e deputetëve të saj persona me rekorde kriminale, por jo vetëm, pasi akuzat vijuan për përfshirjen në postet kyce të administratës shtetërore, të individëve që më parë ishin larguar nga detyra si të përfshirë në cështje korruptive, apo në cështje të tjera penale. Shumë pak besonin në fillim të debatit mbi dekriminalizimin se opozita do të mund të ndërkombëtarizonte cështjen dhe Komisioni Europian do të angazhohej për të bindur palët në hartimin e një drafti ligjor konsensual që do të miratohej nga Kuvendi.

Në këmbënguljen e saj dhe me presionet e ndërkombëtarëve, opozita detyroi të paktën një ligjvënës socialist, Arben Ndokën, deputetin e Qarkut të Lezhës, që të jepte dorëheqjen nga mandati i deputetit, megjithëse në akuzat e saj, PD pretendon se në sallën e Kuvendit janë 19 ligjvënës me rekorde kriminale.

Por gjatë 2015, politika shqiptare u trondit për faktin se 3 deputetë u arrestuan, ndërsa ligjvënësi i Qarkut të Shkodrës, Tom Doshi, akuzoi Kryetarin e Kuvendit, për një atentat për përgatitur prej tij. Ndoshta kjo është akuza më e rëndë që u artikulua nga politika shqiptare përgjatë vitit, ndërsa Prokuroria pas hetimeve të nisura, ngriti akuzën ndaj deputetit të Shkodrës per kallzim te rreme dhe shpifje.

Doshi vijoi ti qëndrojë deklarimeve të bëra se ndaj tij ishte përgatitur një atentat, ndërsa opozita shfrytëoi akuzat për të kërkuar dorëheqjen e Kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta.

Në ngjarje do të përfshihet dhe deputeti tjetër Mark Frroku, pjesë e shumicës. Së bashku me atentatorin e dyshuar, Doshi dhe Frroku do të vihen nën akuzë dhe do të arrestohen më 26 Mars. Për deputetin Frroku do të hapet dhe cështja e vrasjes së dyshuar në Bruksel, në vitin 1999, e cila u pasua nga dorëheqja e Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë Artan Didi. Ky i fundit dha dorëheqjen më 31 Mars, pasi në zyrat e Interpolit Tiranë kërkesa e autoriteteve belge rezultoi të ishte zvarritur.

Zgjedhjet vendore të 21 Qershorit janë një tjetër moment kur tensioni politik në vend arriti majat. Opozita akuzoi Kryeministrin Rama për kandidimin në krye të bashkive të individëve me rekorde kriminale. Rama në anën tjetër arriti të zgjerojë koalicionin e drejtuar nga PS, duke i rrëmbyer demokratëve edhe të paktën dy aleatë, PDIU-në e Shpëtim Idrizit dhe PDK e Nard Ndokës. Dy aleatët e PD akuzuan lidershipin e partisë më të madhe opozitare se nuk di të ndërtojë një koalicion, pasi nuk respekton kërkesat e aleatëve të Partisë Demokratike. Përfundimi i zgjedhjeve solli një fitore të koalicionit të majtë në pothuajse të gjithë këshillat bashkiake, përjashtuar Shkodrën, e cila u kthye si bastion i demokratëve. PD në këto zgjedhje arriti të fitojë 20 % të bashkive, por procesi nuk u konsiderua i lirë. Zgjedhjet e 21 Qershorit nxorrën në pah përplasjet mes dy partive të majta PS dhe LSI, ku kjo e fundit humbi disa nga bashkitë ku kishte propozuar kandidatët e saj. Akuzat pas zgjedhjeve mes dy partive konsistonin në tradhëtinë që socialistët i kishin bërë kandidatëve të propozuar nga LSI, madje gjithë kjo situatë coi në një “ngrirje” të raporteve mes Kryeministrit Edi Rama dhe Kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta.

Cështja CEZ dhe arritja e një marrëveshjeje mes Qeverisë shqiptare dhe kompanisë ceke për zgjidhjen me mirëkuptim të saj, u shoqërua me akuza jo vetëm nga opozita në drejtim të Qeverisë, por edhe brenda segmenteve të vetë mazhorancës. Akuzat fillimisht u përqëndruan tek Kryetari i Kuvendit Ilir Meta, për të cilin opozita do të kërkonte sërisht dorëheqjen, duke e akuzuar për aferën e CEZ. Mediat raportonin se segmente brenda së majtës kishin publikuar dokumente përmes të cilave u ngritën akuzat publike ndaj Kreut të LSI-së. Më pas akuzat për aferën CEZ iu drejtuan Kryeministrit Rama dhe ministrit të Energjitikës Gjiknuri, ndërsa KLSH pas auditit të zhvilluar paditi penalisht kreun e ministrisë së Energjitikës dhe kreun e Avokaturës së Shtetit, duke i akuzuar se për shkak të zgjidhjes me mirëkuptim të marrëveshjes shtetit shqiptar i ishte shkaktuar një dëm prej 470 milionë euro. Debatet për cështjen CEZ u kthyhen në kryefjalën e opozitës në disa seanca parlamentare, ndërsa në ditët e fundit të 2015, ministri Gjiknuri i ktheu reston opozitës, duke kallëzuar në Prokurori 3 ish-ministrat në Qeverinë e PD-së, Ridvan Bode, Genc Ruli dhe Florion Mima, dy ish-zv.ministrat, Neritan Alibali dhe Enno Bozdo, si dhe ish-Këshilltaren e ish-Kryeministrit Berisha, Zana Guxholli.

Reforma në drejtësi, ishte një tjetër pikë e nxehtë e debatit mes pozitës dhe opozitës. Kjo e fundit akuzon Qeverinë se po tenton të kapë drejtësinë, ndërsa ndërkombëtarët u angazhuan në një proces për të bindur palët se pa reformimin e drejtësisë nuk mund të ketë të ardhme europiane për Shqipërinë.

Në gjysmën e parë të vitit komisioni i posacëm për Reformën në Drejtësi do të angazhojë me dhjetra ekspertë ndërkombëtarë dhe vendas për të bërë një analizë të detajuar të sistemit. Ndërsa kjo fazë sapo kishte përfunduar Presidenti Bujar Nishani, i cili vinte nga një periudhë e gjatë përplasjesh me shumicën, u shfaq kritik në një takim me dyer të mbyllura të zhvilluar më 3 qershor. Ai foli për një proces të njëanshëm. Demokratët të cilët nuk janë bërë pjesë e komisionit pasi këmbëngulin për numër të barabartë përfaqësimi dhe bashkëkryesim, janë gjithashtu kritik.

Në prezantimin e analizës së sistemit, më 8 Qershor, ambasadori amerikan Donald Lu foli pa doreza për gjendjen e Drejtësisë: “Në sistemin e Drejtësisë në Shqipëri, disa persona duhet të pushohen nga puna për korrupsion dhe disa të tjerë duhet të cohen në burg”.Ndërsa ambasadorja e delegacionit të Bashkimit europian Romana Vlahutin theksoi se reforma duhet të jetë e plotë e thellë dhe pa kompromis.

Të dy ambasadorët do të angazhohen si rrallë më parë. Fillimisht ata ndërmjetësuan përfshirjen e opozitës në Komisionin e posacëm, e cila bie dakort më 7 Korrik. Ndërsa po ecej me propozimet për ndryshimet kushtetuese, kryetari i komisionit Fatmir Xhafaj këmbëngul në idenë e një reforme të thellë: “Ndryshimi i gjendjes, nuk pranon makiazh, por ndërhyrje kirurgjikale”, u shpreh zoti Xhafa më 5 Gusht.

Në Shtator miratohen ndryshimet kushtetuese, të cilat një muaj më pas i dërgohen Komisionit të Venecias. Opozita është sërish kritike dhe paraqet propozimet e saj për Komisionin e Venecias, më 28 Shtator. “Jemi kundër kapjes së sistemit të Drejtësisë, dhe emërimeve në të gjithë sistemin e DRejtësisë nga Rama”, deklaroi deputeti demokrat Eduard Halimi. Ndërsa presidenti Nishani, përmes një letre dërguar Komisionit, shpreh objeksione të shumta si për mënyrën me të cilën ka vepruar Komisioni ashtu dhe me përmbajtjen e ndryshimeve.

Në pjesën e mbetur të vitit, ambasadori amerikan do t’i japë një mbështetje të hapur Reformës e cila parashikon gati gati një përmbysje të të gjithë sistemit aktual. “Mund t’ju siguroj se Shtetet e Bashkuara i mbështesin plotësisht propozimet aktuale”, u shpreh zoti Lu më 13 Nëntor. Sipas ambasadorit amerikan, kundër kësaj reforme janë “ministrat e korruptuar, deputetët kriminelë, gjykatësit e paaftë dhe prokurorët që marrin paratë tuaja por kurrë nuk e ndjekin penalisht dikë”.

Së bashku me ambasadoren e Bashkimit europian, ata të vendeve anëtare, ai do të angazhohet në një fushatë intensive, për të përkrahur reformën.Ndryshimet Kushtetuese marrin një vlerësim paraprak nga Komisioni i Venecias në dhjetor.

Zërat kritik nuk do të mungojnë, Mes tyre, vec opozitës dhe kryeprokurori Adriatik Lalla e ministri i Drejtësisë Ylli Manjani. Për ambasadorin Lu “disa njerëz të pushtetshëm në Shqipëri kanë frikë. Kanë frikë se do të humbasin vendin e punës dhe të ardhurat e pista. Por kanë frikë se mund të përfundojnë në burg. Ndoshta duhet të kenë frikë”, theksoi ambasadori gjatë një fjale më 22 dhjetor.

Tashmë kjo cështje pritet të konkretizohet përgjatë muajve të parë të 2016, ku sic është deklaruar nga drejtues të koalicionit të majtë, reforma do të miratohet brenda pranverës së vitit të ardhshëm.

Debatet politike përfshinë situatën ekonomike në vend, ku Qeveria u detyrua të rishikojë me ulje parashikimet e saj për rritjen ekonomike, ndërsa ndërmori në gjysmën e dytë një aksion kundër informalitetit, pas dështimit në mbledhjen e të ardhurave.

Për autoritetet gropa në të ardhurat është shkaktuar nga shkaqe të konjukturave të tregjeve. Megjithatë rënia e lirë do të vazhdojë dhe në pjesën tjetër të vitit, ndërkohë që qeveria do të nisë një operacion të gjerë kundër informalitetit. Operacioni do të shoqërohet me polemika e kritika për shkak të shtrirjes së tij kryesisht ndaj biznesit të vogël, apo dhe arrogancës të shfaqur jo rallë nga grupet e kontrollit në terren.

Operacioni kundër informalitetit i hap rrugën lëvrimeve të kështeve nga Fondi Monetar i cili vlerëson në linjë me programin rezultatet e arritura, si dhe objektivat e buxhetit. Por në parlament debatet do të jenë të zjarrta.

Ekonomia e cila me vështirësi po ngre kokën vlerësohet si ndër arsyet kryesore të një fluksi të pazakontë shqiptarësh që i drejtohen Gjermanisë. Autoritetet në fillim do të flasin për keqkuptim të njoftimeve për hapje vendesh pune në Gjermani, pastaj për nxitje nga grupet e trafikantëve dhe së fundi, se pjesa më e madhe e më shumë se 50 mijë shqiptarëve, janë emigrantë që kishin jetuar më parë në Greqi, një variant të cilin Ministri i brendshëm gjerman nuk e konfirmoi gjatë vizitës në Tiranë.

Opozita përgjatë 2015 arriti të organizonte disa protesta kundër Qeverisë, një prej të cilave kulmoi më 8 Dhjetor, ku në fund të saj, iu vu flaka edhe bunkerit që po ndërtohej pranë Ministrisë së Brendshme. Kërkesat e opozitës kaluan nga ato me karakter ekonomik për të detyruar qeverinë të ulte taksat, deri në artikulimin e rrëzimit të Qeverisë Rama, krijimin e një Qeverie teknike dhe zgjedhje të parakohshme. Megjithëse në disa nga protestat e saj, opozita arriti të mblidhte disa mijëra protestues në Tiranë, ajo nuk mundi të krijonte probleme reale për Qeverinë.

Megjithatë, duket se problemi kryesor për Kryeministrin Rama, më shumë sesa protestat dhe akuazat e opozitës, është mosdakordësia me LSI-në e drejtuar nga Ilir Meta. Ky i fundit arriti që përmes presionit të detyronte Qeverinë të tërhiqej nga rritja e akcizës për prodhimin e birrës vendase, por edhe të ulte taksat për bizneset e vogla, me një xhiro deri në 50 milionë lekë në vit. Megjithëse ky ishte një propozim i bërë nga opozita më herët, por i rrëzuar nga mazhoranca, duket se Rama u detyrua të pranojë uljen e taksave, pas presioneve nga vetë aleatët e tij.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...