Published On: 16 Janar, 2016

Politika e Pacollit për tu rikthyer fuqishëm në politik, a do të mund ta bëjë këtë?

Ish- presidenti i vendit, Behgjet Pacolli edhe njëherë po i kthehet politikës dhe partisë së themeluar nga ai- Aleancës Kosova e Re. Burime të Gazetës Blic të afërta me Behgjet Pacollin kanë theksuar se miliarderi kosovar ka nisur ristrukturimin e partisë, në mënyrë që të rikthehet fuqishëm në skenën politike të vendit.

“Pacolli i është rikthyer edhe njëherë forcimit të partisë, në mënyrë që kur të mbahen zgjedhjet AKR të rikthehet në skenën politike. Ai është duke negociuar me ekspert të fushave të ndryshme dhe me njerëz që kanë përfunduar studimet në vendet e ndryshme perëndimore. Po bëhet një punë e madhe në ristrukturimin e partisë”, ka thënë ky burim i Gazetës Blic.

Është edhe vetë Pacolli , ai i cili përmes kritikave që u ka bërë pushtetit dhe opozitës, paralajmëroi rikthimin e tij në parti dhe garimin për zgjedhjet e ardhshme.

Pacolli poashtu ka paralajmëruar se do t’i drejtohet Gjykatës Kushtetuese për çështjen e zgjedhjes së presidentit në mënyrë të drejtpërdrejtë nga qytetarët, ashtu siç ishin marrë vesh para 5 vjetësh, ai, Isa Mustafa dhe Hashim Thaçi, por që nuk u bë asnjëherë realitet.

Ish- zëvendëskryeministri i Kosovës, në vazhdimësi ka mbështetur idenë që presidenti i vendit të zgjedhet drejtpërdrejtë nga qytetarët, e jo siç aktualisht është e rregulluar me anë të Kushtetutës, ku ai zgjedhet nga ana e Kuvendit.

Pacolli ishte zgjedhur president i Kosovës në fillim të vitit 2011, për t’u rrëzuar nga Gjykata Kushtetuese pas vetëm 45 ditë qëndrimi në atë post, për shkak se gjatë zgjedhjes së tij ishin shkelur procedurat kushtetuese e ligjore.

Ndërkaq, në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të vitit 2014, partia e drejtuar nga Behgjet Pacolli- AKR nuk arriti që ta kaloj pragun elektoral prej 5 për qind, që të futej në Kuvend. Nga ajo kohë, e deri tash kjo parti ka qenë shumë pasive./Gazeta Blic/

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. antigona thotë:

    Pacolli eshte leter e djegur ne politike. Ai deshtoi qe te zgjedhet president, sepse deshti qe me spekulime te behet president dhe po te ndodhte kjo, vaj halli per Kosoven. Ai shquhet per genjeshtra. Kishte bere nje skandal diplomatik ne SHBA kur president i Kosoves ishte Fatmir Sejdiu. Ne nje konference ne Vashington ishte prezantuar si keshilltar i Fatmir Sejdiut dhe kur smerikanet e kishin marre vesh mashtrimin e tij, e kishin larguar nga konferenca. Te mos flasim per genjeshtrat per gjoja prsnimin e Kosoves nga disa shtete afrikane, te cilat ishin detyruar te pergnjeshtrojne Pacollin. Ai madje publikisht ka genyer se e ka pare Titon cullak. Ai, nese di ficka, duhet te qendroje sa me larg nga politika.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...