Published On: 17 Maj, 2016
Bota |

Policia turke jep alarmin për sulme të mundshme nga Shteti Islamik

Policia turke kanë lëshuar një paralajmërim mbi mundësinë e sulmeve nga Shteti Islamik (ISIS) në festën kombëtare që pritet të mbahet të enjten.

Sipas mediave turke, objektet ushtarake shihen si target pasi ushtria turke ka rritur sulmet ndaj militantëve në Siri, transmeton koalb.com.

 Shteti Ismaik (ISIS) dhe militantët kurdë kanë organizuar sulm me bomba në Turqi gjatë muajve të fundit, duke rritur shqetësimin rreth përhapjes së konfliktit.

Forcat turke dhe të ato të koalicionit të udhëhequra nga SHBA-të kanë vrarë dhjetëra militantë gjatë sulmeve ajrore në veri të Sirisë. Sulmet kanë ardhur menjëherë pas sulmit të Shtetit Islamik në qytetin kufitar turk, ku mbetën të vdekur 21 njerëz.

Sipas paralajmërimit policor, Turqia mund të sulmohet me 19 maj, gjatë festimeve të Ditës së Rinisë dhe Sportit.

Turqia ka marrë masa të rrepta për ruajtjen e rendit dhe të sigurisë. /Koalb.com

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...