Published On: 27 Mars, 2016

Policia sllavo-maqedonase ta ndalë terrorin ndaj shqiptarëve

  • Organizata për Bashkëpunim Rajonal dhe Integrime Evropiane (OBRIE) reagon ndaj rifillimit të operacioneve policore maqedonase në vendbanimet shqiptare, njofton agjencia INA.

“Shtimi i prezencës së policisë dhe aparateve të dhunës në vendbanimet shqiptare po terrorizon banorët e këtyre rajoneve. Shtetrrethimi i pashpallur i vendbanimeve shqiptare të Shkupit dhe Kumanovës është antidemokratik dhe me prapavijë të rrezikshme. Duket sikur një plan i regjimit aktual për zbrazjen e këtyre trevave të banuara me shumicë shqiptare”, thuhet në reagimin e OBRIE.

Kjo organizatë kërkon të ndalet tmerri, terrori, dhuna, prezenca policore, maltretime dhe bastisjet në zonat shqiptare, dukuri që po përsëriten vazhdimisht që nga përfundimi i luftës së vitit 2001.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...