Published On: 30 Korrik, 2016

Policia: Mbrëmë të miturit konsumuan alkool

Organizmi tre ditor i “Beer Fest” këtë vit nuk shkoi sikur më parë. Në fakt qysh në ditën e parë të tij ndodhi ajo që pak kush e kishte pritur. Një përleshje mes të rinjve dhe të shtëna armësh kanë shkaktuar panikë tek të pranishmit duke mbetur të lënduar afër 50 persona.

Mirëpo jo vetëm ky incident shënoi natën e mbrëmshme. Shumë prindër gjatë ditës së sotme janë ankuar në polici se kompanitë e ndryshme të birrës që kanë qenë pjesë e organizmit u kanë shitur birra edhe të miturve që është rreptësishtë e ndaluar me ligj.

Për këto arsye, kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti sot u ka revokuar lejen për vazhdimin e kësaj feste të birrës në kryeqytet përkundër insistimit të organizatorëve se gjithçka do të jetë në rregull sot, shkruan zeri.info

Megjithatë edhe prindërit nuk kanë qëndruar duar bosh sot. J.Xh. një nënë e divorcuar nga Prishtina është ankuar sot se vajza e 14 vjeçare H.Xh. ka pasur qasje në blerjen e birrës mbrëmë në natën e parë të festës së birrës. Ndërkohë që i gatshëm për të nisur procedurat ligjore është edhe Agron D. Babai i një fëmije 15 vjeç nga Ulpiana i cili është shërbyerë me birrë nga organizatorët.

Ndërkohë të kontaktuar nga “Zëri” policia e Kosovës, ka thënë se ata kanë bërë vetëm monitorimin dhe nuk mbajnë përgjegjësi për çkado që ka ndodhur aty. “Ne e kemi bërë monitorimin, por që policia ka qenë krejt jashtë organizimin dhe përgjegjësia do të jetë e komunës dhe organizatorëve”, ka thënë Agron Borovci. I pyetur nëse në adresë të tyre ka ardhur ndonjë denoncim nga ndonjë prind rreth asaj se organizatorët u kanë shitur pije alkoolike edhe të miturve, Borovci ka thënë se deri më tani nuk ndodhur një gjë e tillë, megjithëse. Sidoqoftë ai e ka pranuar se policia ka larguar nga festa disa të mitur të cilët kanë qenë duke pirë birra mbrëmë. “Tek ne nuk ka ardhur askush që të bëjë denoncim. Ndërkohë që patjetër që policia i kanë larguar të rinjtë mbrëmë që kanë pi birra sepse nuk lejohet nënë moshën 18 vjeçare. Organizatorët kanë pas për detyre që edhe sigurimin privat ta kenë por që kjo nuk ka ndodhë. Atje ka pasur shkelje të rregullave”, ka thënë Borovci. Ndërkohë që në fund ai ka shtuar se policia do të shqyrtoj çdo ankesë e cila mund të  vij në drejtim të tyre. “Nëse ka ankesa ato të gjitha ne i shqyrtojmë dhe i procedurojmë, pa pas ankesë ne nuk mund të bëjmë asgjë”, ka thënë Burovci./ZËRI

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...