Published On: 9 Janar, 2016

Policia: Janë lënduar 8 policë, 2 qytetarë dhe 2 gazetarë, 24 të arrestuar!

 

Policia e Kosovës në një konferencë shtypi të paraitur nga zëdhënësi Baki Kelani, ka dhënë bilancin e ditës së sotme, duke bërë të ditur se deri më tani raportohet për  8 policë të lënduar, 2 qytetarë dhe 2 gazetarë, si dhe janë 24 të arrestuar! Asnjë nga të lënduarit nuk është në rrezik për jetë. Kelani ka fajësuar protestuesit për sjellje të dhunshme dhe përdorim të mjeteve të ndaluara, si koktej Molotovi etj. Kelani tha se janë shkaktuar dëme të mëdha në prona, përfshirë zjarrin që e përshkoi një pjesë të objektit të qeverisë.

Në ndërkohë, protestuesi po e vazhdojnë përleshjen e lehtë me policinë, e cila po provon ti shpërndaj tërësisht.

Ai tha se ishin rreth tetë mijë protestues, por bazuar në pamjet së paku numri i protestuesve ishte dyfish sa deklaron policia, por mund të kenë qenë mbi 20 mijë.

Policia po vazhdon të merret me vendosjen e rendit, duke patrulluar në grupe të mëdha, por shumica e tyre po kthehen në stacionin qendror të policisë. Po ashtu makinat e policisë po vazhdojnë të patrullojnë.

Në ndërkohë, protestuesit të mbledhur nga krerë të Vetëvendosjes janë duke u rigrumbulluar.

Kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj, në një postim në fb të shoqëruar edhe nga një video me fjalimin e tij para protestuesve, shpreh “falënderim dhe mirënjohje të thellë për ata dhjetëra mijëra qytetarë që sot kanë protestuar në Prishtinë dhe kanë ngritur zërin e tyre kundër degradimit të mëtutjeshëm të shtetit të Kosovës”.

Ndërkohë, që partia NISMA për Kosovën falënderon dhe shpreh mirënjohje për të gjithë qytetarët, anëtarët e simpatizantët e subjekteve opozitare për pjesëmarrje sot në protestën e organizuar nga opozita e bashkuar.

NISMA për Kosovën fton edhe njëherë koalicionin qeveritar që ta merr seriozisht kërkesën e qytetarëve për dorëheqje.

“Populli i Kosovës sot të pa parë deri më tani në Kosovë përcolli mesazhin e qartë se nëse kjo qeveri refuzon të jep llogari për shkeljen e Kushtetutës ne refuzojmë të qeverisemi nga një qeveri që ka shkelur Kushtetutën. Populli i Kosovës sot foli, ai pret dorëheqje nga kjo qeveri, rrugë tjetër nuk k”, thuhet në komunikatë, por që nuk shprehet nëse ka përfunduar protesta. / Shqiptari.eu

 

 

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...