Published On: 19 Shkurt, 2016

Policia: Ja pse u arrestuan deputetët

Nëpërmjet një komunikate për mediat, Policia e Kosovës ka njoftuar për operacionet e saj sot në Kuvendin e Kosovës, ku ka arrestuar 9 deputetë të Kuvendit të Kosovës dhe pritet që të arrestohet edhe deputetja Albulena Haxhiu, e cila momentalisht është duke marrë tretman mjekësor, pas lëndimit që iu shkaktua nga përleshja me sigurimin e Kuvendit të Kosovës.

Policia e Kosovës thotë se gjatë realizimit të detyrave dhe autorizimeve ligjore për garantimin e rendit dhe sigurisë, ka ndërmarr veprimet e nevojshme për identifikimin e personave përgjegjës që kanë kryer veprime të kundërligjshme.

“Policia e Kosovës gjatë realizimit të detyrave dhe autorizimeve ligjore për garantimin e rendit dhe sigurisë, ka ndërmarr veprimet e nevojshme ligjore për identifikimin e personave përgjegjës për kryerjen e veprimeve të kundërligjshme dhe në këtë kontekst për intervistim në polici sipas procedurave ligjore janë shoqëruar deputetë të kuvendit të RKS-së”, thuhet në komunikatë.

Deputetët e arrestuar, Pal Lekaj, Besa Baftiu, Donika Kadaj-Bujupi, Shqipe Pantina janë arrestuar, pasi, sipas Policisë, ata dyshohen për kryerje të veprës penale “Mbajtje në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve (Gaz lotsjellës.)”

Ndërsa, deputeti tjetër i arrestuar i Lëvizjes Vetëvendosjes, Fisnik Ismaili, sqaron Policia, është arrestuar nën dyshimin se ka kryer vepër penale “Pengim i personave zyrtar në kryerje të detyrës zyrtare”.

Gjithashtu, thuhet në komunikatën e Policisë, gjatë realizimit të detyrave ligjore për garantimin e rendit dhe sigurisë dhe në identifikimin e personave përgjegjës për kryerjen e veprimeve të kundërligjshme, për intervistim sipas procedurave ligjore janë shoqëruar deputetët Enver Hoti, Teuta Haxhiu, dhe Mytaher Haskuka, Rexhep Selimi.

“Që të katër deputetët janë arrestuar sepse dyshohen se kanë kryer veprat penale si në vijim: “Përdorimi i armës apo mjetit të rrezikshëm”, i sanksionuar nga neni 375 i Kodit Penal të Kosovës, “Pengimi i personit zyrtar në kryerjen e detyrave zyrtare”, i sanksionuar nga neni 409 i Kodit Penal te Kosovës, “Shkaktim i Rrezikut të Përgjithshëm”, të sanksionuar nga neni 365 i K odit Penal të Kosovës, “Mbajtje ne pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armeve”, nga neni 374 i Kodit Penal të Kosovës”, thuhet në komunikatë.

Ndërsa deputetja Albulena Haxhiu, sipas Policsë është ende në spital duke u trajtuar, pasi është e alivanosur nga gazi lotsjellës.

Haxhiu, sqaron Policia, dyshohet për veprat penale “Sulm ndaj personit zyrtar në kryerje të detyrës zyrtare” dhe “Mbajtje në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armeve”.

“Gjatë realizimit të detyrave dhe autorizimeve policore një zyrtar policor ka marr lëndime trupore dhe është dërguar për trajtim mjekësor në Qendrën Klinike Universitare të Prishtinës. Të gjitha veprimet policore janë ndërmarr dhe po ndërmerren në konsultim me prokurorin kompetent”, thuhet në fund të komunikatës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...