Published On: 28 Korrik, 2016

Policia i ka rrahur të burgosurit e Kumanovës edhe në sy të gjykatësve (Video)

Të burgosurit e Grupit të Kumanovës nuk i nënshtrohen maltretimit dhe torturës policore vetëm gjatë transportit të tyre nga burgu në gjykatë dhe anasjelltas, por nuk janë të mbrojtur as në gjykatë. Kështu thotë përfaqësuesi i diasporës shqiptare, Memedali Ahmedi, pas takimit që ka realizuar me avokatin Naser Raufi, që mbron disa prej pjesëtarëve të Grupit të Kumanovës.

“Siç na ka informuar avokati Raufi, të arrestuarit maltretohen jo vetëm gjatë transportit por edhe në gjykatë. Bile bile ka pasur rast kur janë rrahur edhe para gjykatëses. Ne ngrejmë zërin që kësi lloj raste të mos përsëriten”, deklaroi Ahmeti, shkruan Gazeta Lajm.

Ai paralajmëron se prej muajit shtator, diaspora shqiptare do të  fillojë të organizojë protesta në vendet perëndimore kundër dhunës që po përdor policia maqedonase dhe kundër padrejtësive që po ju bën shqiptarëve të Maqedonisë.

“Protestat do të fillojnë në kryeqytetin e Evropës, në Bruksel dhe pastaj do të zgjerohen edhe në kryeqytetet tjera”, deklaroi Ahmedi, para Gjykatës Penale në Shkup, ku sot ka vazhduar procesi gjyqësor për rastin “Lagja e Trimave”. Me këtë rast ai ishte i shoqëruar nga Kryetari i IGFM-së në Maqedoni, Idriz Sinani si dhe nga aktivisti i diasporës shqiptare në Irlandë, Reshat Ramadani. Shkruan Gazeta Lajm.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...