Published On: 1 Shkurt, 2016
Bota |

“Policia gjermane ka të drejtë të qëllojë mbi refugjatët që kalojnë ilegalisht kufirin”

Udhëheqësja e partisë “Alternativa për Gjermaninë”, AFD ka deklaruar se policia ka të drejtë të përdorë armët e zjarrit, nëse është e nevojshme për të parandaluar emigrantët dhe refugjatët të cilët tentojnë të kalojnë kufirin gjerman në mënyrë të paligjshme.

Frauke Petry, udhëheqësja e një prej partive skeptike për Europën dhe anti-migrim ka bërë thirrje për një gardh të lartë që do të ndërtohet në kufirin e Gjermanisë me Austrinë. Ajo tha se policia duhet të parandalojë emigrantët e paligjshëm dhe refugjatët me të gjitha mjetet e mundshme, duke përdorur edhe armët e zjarrit.

Propozimi  i Petry u mbështet nga një tjetër anëtar i kësaj force politike, Beatrix von Storch, e cili ka shkruar në faqen e saj në Facebook se, sipas ligjit gjerman, kushdo që shkel kufirin gjerman duke injoruar urdhërin e një roje kufitare për tu ndaluar, konsiderohet një sulmues.

“Ne duhet të na mbrojnë nga sulmet,” shkroi Storch.

Por, pas këtyre deklaratave,  partia u kritikua nga zëvendëskancelari gjerman Sigmer Gabriel. Propozimi i AFD se emigrantët dhe refugjatët që kalojnë ilegalisht kufirin gjerman duhen qëlluar u kritikua edhe nga policia.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...