Published On: 18 Maj, 2016

Policia arreston një aktivist të Vetëvendosjes për rastin e EULEX’it

Policia e Kosovës, para pak minutash ka arrestuar aktivistin e lëvizjes Vetëvendosje, Blerim Maqastena. Ndërkohë policia po kërkon për të arrestuar edhe shumë aktivistë të tjerë, në lidhje me aksionin e Vetëvendosjes kundër EULEX-it, të realizuar në vitin 2009.

“Riaktualizimi i këtij rasti dhe shkeljet e shumta procedurale dhe ligjore, kanë dëshmuar që ky është proces i montuar politik me synim të përndjekjes politike të aktivistëve opozitarë”, thuhet në njoftimin e VV-së.

Ky subjekt politik kërkon urgjentisht nga Qeveria dhe Policia e Kosovës që të heqin dorë nga arrestimet dhe burgosjet, të cilat VV i quan “politike të opozitës”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...