Published On: 27 Mars, 2016

Polici i Veliajt i kthen reston shoqërisë civile, “kamuflohet” për të marrë hak (Foto)

  • Gjatë përplasjes së policisë me shoqërinë civile mbrëmjen e së shtunës tek Liqeni Artificial në Tiranë, një aktiviste vajzë mbeti e lënduar dhe u dërgua në spital për mjekim, ndërsa përgjegjës për këtë shfaqje të dhunës ata bënë një efektiv civile të Policisë Bashkiake.
  • Por sot shoqëria civile ka një emër për personin që sipas tyre i dhunoi gjatë përpjekjes për t’i nxjerrë me dhunë nga çadra që ata ngritën pasi rrëzuan rrethimin ku po ndërtohet këndi i lojërave në parkun e Liqenit. Aktivistët e shoqërisë civile kanë denoncuar në faqen në Facebook “Qytetarët për parkun” se efektivi që ushtroi dhunë është Dritan Hardhija.

Ky efektiv i bashkiakes u bë i njohur kur Bashkia e Tiranës ngriti pretendimin se u qëllua me lopatë në kokë dhe ra në gjendje të fikte, gjatë një prej protestave të shoqërisë civile kundër parkut të lodrave. Bashkia tha se këtë veprim e ndërmorën aktivistët, ndërsa kryebashkiaku Erion Veliaj u shpreh në atë kohë se Hardhia kishte qenë vetë aktivist i shoqërisë civile në kauza të ndryshme, dhe sipas tij ai është shembull për tu marrë, jo qytetarët që sipas tij po protestojnë dhunshëm.

“Qytetarët për parkun’ thonë se Dritan Hardhia ka qëlluar me shkelma në bark protestuesen Rezearta Caushaj, e cila u dërgua me ambulancë mbrëmë në spitalin e Traumës për të marrë mjekimin e nevojshëm.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...