Published On: 1 Shtator, 2016

Policë të uniformuar me helmetë, sikur vendi të ishte në gjendje lufte

Agim Vuniqi

A zhburrnohet populli, apo a mund të zhburrënojë i zhburrënuari, kjo elitë e re zhurmaxhinjësh, që e ka gojën përplot vlera me shije të bukës kollomoqe ka mbërthyer edhe gjymtyrët, edhe trupin, edhe mendjen e njerëzve të cilëve u ka humbur fija, kanë vështirësi të këndellen nga mohimi i jetës së tyre, apo nënçmimi i tejskajshëm dhe humbja e identitetit, njeri. Pastaj fillojnë me fabula dhe mbarojnë me to, që nga ulëset në parlament, në TV, në kafene, kudo, ku përveç rrogave marrin edhe mëditje, çka s’ndien njeriu, e kur nuk punojnë ata sërish paguhen dhe çdo gjë ka shijen e vanillës, sepse tërë kohën lëpijnë buzët, herë herë edhe flasin duke mos i kuptuar asnjëri se cka thonë apo duan të thonë asnjëri si kupton, ata vazhdojnë të paguhen!

Çdo “muhabet” që lidhet per liberalizimin e vizave është një fabulë stereotipe, e stërpërsëritur, kanë gjetur mënyrën si të “rrejne” popullin, e çka i ka penguar deri më tash të ndermarrin hapa tjerë bilateral ndërshtetërorë me shtetet qe e kanë njohur Kosovën, kjo nuk i pengon, apo jo! Nëse presin liberalizimin atëhere të rinjeve do t’u bie leshi i mjekrrës… Duhet të përgjigjet dikush në këtë vend pse u rrejtën qytetarët sa e sa vjet se liberalizmi veç sa s’ka hy në fuqi, në anën tjetër qytetarëve po iu zgjaten veshet, a ka me “rrejt” ashiqare a, qysh mos me iu thanë “rrenacak”, dhe si me iu besua rrenacakeve?

Dita e sotme ishte pak me ndryshe se te tjerat, rruget ishin te mbushura me qytetare dhe police, ne njeren ane shume te rinje, gra, te moshuar…, te pajisur me flamuj shumengjyresh, ate kombetare, ate amerikan, flamurin dardan etj., dhe te gjithe kishin nje synim “demarkacionin”, ne njeren ane opozita dhe qytetaret e pambrojtur kerkonin anulimin e demarkacionit pa koncensus nacional, ndersa ne anen tjeter police te uniformuar me helmete, sikur vendi te ishte ne gjendje lufte. E brenda ne parlament deputetet ishin bere gati per te votuar/mos votuar demarkacionin, dhe ne fund u arrit pajtueshmeria dhe terheqja e demarkacionit nga ana e qeverise. Ky vendim qetesoi gjakerat, maturia e nevojshme politike shpetoi vendin nga spiralja e dhunes, po te kishte marreveshje para nenshkrimit te marreveshjes nga ana e Thaçit dhe Hysenit vendi nuk do ishte buze kollapsit politik…

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...