Published On: 7 Shkurt, 2016

Pogradec, vdes njëri prej të plagosurve nga shpërthimi në lokal

Një javë pas plagosjes nga shpërthimi i gazit, në Beragozhdë të Pogradecit, ka ndërruar jetë Vasfi Farholli. 50 vjeçari nuk ka mundur t’i shpëtojë plagëve të marra. Sipas mjekëve, djegiet kishin përparuar në 60 për qind të trupit dhe terapitë nuk dhanë rezultat për të mbijetuar.

Në repartin e Djegie Plastikës ku po trajtohen 26 të lënduarit, një nga të plagosurit është në gjendje kritike, derisa për pacientët e tjerë situata është stabilizuar.

Në gjendje kritike për jetën ndodhet një 14 vjeçar, ndërsa 26 të plagosur vijojnë të marrin mjekimin në repartin e djegie plastikës në QSUT, raporton Oranews.

Familjarët e të plagosurve nga shpërthimi kanë kërkuar më shumë angazhim nga mjekët dhe mundësinë për tu transportuar jashtë vendit për një mjekim më të specializuar.

Por, Gjergji Belba,shefi i shërbimit të Djegie Plastikës, në një prononcim për media, tha se pacientët po marrin mjekimin dhe trajtimin e duhur, i njëjtë siç mund të merrej dhe në spitalet jashtë.

Sipas tij, transportimi jashtë shtetit do të ishte i vështirë si për shkaqet organizative ashtu dhe teknike.

“Gjendja Frahollit ishte e rëndë. 6 vazhdojnë të jen ë në terapi intensive. Më rëndë është Eri, djaloshi 15 vjeçar, por në vizitat e sotme nuk kemi përkeqësim të situatës. Për 20 pacientë gjendja e tyre shëndetësore është e mesme por e përballueshme. Një medikament që po aplikojmë për Erin është shumë i kushtueshëm dhe trajtimi është njëlloj. Problemet janë organizative dhe teknike. Është e vështirë të transporton por dhe shumë e vështirë të gjejnë vende bosh dhe të pranojnë në klinikat e huaja pacientë të tillë”, ka thënë Gjergji Belba.

Shpërthimi i gazit nga bombola e një lokali në Beragozhë ndodhi më 1 shkurt ku mbetën të plagosur 30 persona. Nga hetimet u zbulua se shpërthimi kishte ardhur si rezultat i rrjedhjes së gazit, prej bombolës të plasaritur./KosovaPress

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...