Published On: 1 Prill, 2016

Poezi shqipe nga Greqia – U dashurova me poetin

Poezi shqipe nga Greqia

 

Irena Ilo Gjançi

 

U DASHUROVA ME POETIN

 

S`e di as vetë si ndodhi kjo punë,

shfletoja mendimet e tij nëpër natë…

Qëndroja nëpër fletë, nëpër fjalë poezie

dhe rendja pa frymë, në rrugën e gjatë…

Pastaj e lodhur rrashë në ëndërrime,

isha përballë unë dhe poeti…

I flisja e më fliste fjalë dashurie,

me erë trëndeline, me fjalë dallgë deti…

Dhe poezinë e gjeta,

kur poeti më gjeti…

 

TRËNDAFILI   I   DASHURISË

 

Në çdo mëngjes gjej në ballkon,

një trëndafil të bardhë…

Kush ma ka hedhur nuk e di,

nga ç`zemër më ka ardhë?

Mos dora jote e këput,

në çdo mëngjes për mua?

Mos trëndafili je vetë ti,

që s`thua dot:Të dua!

Sa gdhihet shpejt dal në ballkon,

aty pret trëndafili…

Në çdo petale-poezi,

aromë më mbushet gjiri…
LARGUAR TË AFROHEM

 

Iki nga ty, vi prapë tek ty,

me veten jam ngatërruar…

Iki me ditë, prapë netëve vi,

djersitem deri në thua…

Bëj të të shaj, të të mallkoj,

pastaj prapë drithërohem…

Largohem-larg, prapë të mendoj,

larguar të afrohem…
VETËM S`KE JETË

 

Një trup i vetëm është asgjë,

kufomë e gjallë dhe pa jetë.

Pranë njëri-tjetrit duhen dy

që të jetojnë me të vërtetë.

Më mungon shumë, o gjysma ime,

te vetja nuk ndjej më asgjë!

Them: jam në jetë, a n’ëndërrime,

Dhe gjysma tjerër po më lë!?!

Dhe ndjehem hije, që më tremb,

hije që hije s`ka në jetë…

Kur mbetesh vetë dhe jeton,

dhe jeta vetë, s`është e vërtetë…

 

SONTE

 

Sonte dua të mbyll sytë,

lot mos bien mbi kitarë…

Pres një yll të më puthë buzët

dhe të dehem si e marrë…

Sonte s`dua të jem vetëm,

sa të vijë mëngjezi tjetër…
LOJA E DASHURISË

 

Lot e qesh me mua këtë natë,

me afsh-gjoksi përkëdhel qerpikët…

Brenda syve më hedh një grusht zjarr,

ndizen flakët dhe s`duan të fiken…

Ngatërrohet fryma brenda frymës,

buzët s`dinë ç’bëjnë përmbi buzë….

Të jetë jeta: lojë dashurie

Nuk do lodhesh ti,

s`do çlodhem as unë….
LERMË SONTE…

 

Lermë sonte, dua të ri vetëm,

mos m`a  hapni,  mos ma mbyllni derën,

mos m`i trembni kujtimet e  jetës…

Lermë sonte të shtrihem në vite,

mos m`i fshini lotët që nxjer shpirti,

kur të qesh, prapë mos u çuditni…

 

Lermë sonte, lermë vetëm sonte,

të dëgjohem kur të flas me vete…

Dhe iu them, tashti ma kini frikën,

se njeriu flet më shumë me heshtje…

Lermë sonte, sonte nuk jam unë,

po shëtis e vetme nëpër udhë
DUA TË SHKRUAJ NJË LETËR.
Sonte nuk dua të flej,

nuk dua të shikoj ëndrra të tjera!

Dua të të kem në sy,

si atëherë!
Në agun e muzgut
do përcjell yllin e fundit

dhe do të shkruaj një letër dashurie.

 

Do ta filloj si dikurë me fjalët:
– I dashur

Dhe në fund: – E jotja përjetë!

 

Dhe s`di pse më dridhet dora pa shkrojtur

e shikimet derdhen si retë…

Gëlltitem e mbytem mes lotëve,

më tremb ideja e letrës.
Dua të të shkruaj një letër,

pa lindur dielli!

Kam frikë mos ikësh nga sytë!

 

(Larisa, 21/1/2016)
ME SIGURI DO JEM MARROSUR

 

Unë   jam!
Një shpirt  i gjallë, i harruar nëpër vite.

Të kërkoj nëpër natë në rrugë të padukshme,

nëpër rrugë ku tmerohet vdekja

dhe nata ligështohet e bie përmbi kryqe.

Kërkoj një takim të fshehtë!

Aty,  brenda kishës së vogël,

tek kryqi ku qajnë dy ëngjëj,

tek  shenja me heshtë në dorë.

Të prita, e tretur edhe sonte,

e fshehur pas murit si hije.

Kam frikë të dal! – më the.

Kam frikë mos verbohem dhe  s`shihemi.

 

(Larisa, 9/1/2016)
NË HIRIN E CIGARES JAM UNË

 

Të gjeta sonte nëpër natë

të shpërfytyruar si asnjëherë tjetër,

në kafenenë e vjetër pije prapë

me sy, flakë të kuqe.

Me tymin e cigares murmurisje

me kokën e varur përmbi gjoks.

Cigarja ngjitur në buzë diqte

pikën e lotit s’e fshije dot.

E di!

Në  hirin e cigares jam unë.

Në gotën e verës, ti puth buzët e mia

i dehur emrin tim shijon nëpër gojë,

unë jam tek ty plaga dhe dhimbja!

 

(Larisa, 22/10/2015)
ATË NATË KUR SHKROVA DHIMBJET

 

Ishte një natë e rëndë ajo natë,

atë natë kur shkrova dhimbjet,

nata më bëri copë e thërime.

Fillova të shkruaj mbi kapakun e një libri.

Dhimbje mbi dhimbje mbanin fjalët e mia

lotët mbi libër u bënë përrua

i mbytën fjalët, brenda dhimbjes time.

Ndalova një çast pashë natën

mes natës mblodha copat e mia,

më këmbë u ngrita, u shkunda prapë

të besoja që isha, prap e gjitha.

 

(Larisa, 14/1/2016)
VJESHTA

 

S`di, pse më tërheq kjo vjeshtë e zymtë,

në erën e saj të ftohtë, të ftohtë e të brymtë!

Në vdekjen fatale ku qajnë retë,

kur mbyllet një cikël dhe çmëndet një tjetër.

Tallet vjeshta

kur mblidhem mes palltos dhe frymoj si llullë.

Ku ta dijë vjeshta që zhvishem dhe unë,

nga mendime vjeshte që më marrin frymën!

 

(Larisa, 18/10/2015)
NJË NATË VETËM

 

Një natë dua, vetëm

një natë me yje zgjuar!

Një natë dhe një kitarë

të këndojë me mua!

E di, do zgjohesh

si zog i harlisur,

duke u dridhur do heshtësh…

pastaj diçka do thuash.

Do rendësh

në mall i përvëluar,

do më kërkosh me sy

me zemër të gëzuar.

Dhe vetëtimë

do më biesh mbi krahë,

do harrohesh në puthje

si  në dashurinë e parë.

 

(Larisa, 17/2/2014)

 

E MBANTE BRENDA SYVE

 

Ajo e mbante brenda syve

e thërriste në heshtje dhe në gjumë!

Emrin e tij deshte ta dinte era, toka, yjet,

dielli dhe hëna kur mbi natë, hidhnin dritë.

E thërriste mëngjezeve kur binte vesa

kur lulet hapnin shpirtin e tyre,

zoqtë ëmbël ia merrnin këngës

e njerëzit derdheshin rrugëve!

Me emrin e tij i niste lutjet,

kur ngjit`te shkallët e Sjëna Marisë,

bashkë me ëndërimet ndiznin yjet!

E thërriste kur ëmëlsohej deti

dhe hëna mbi të zhvishej lakuriq,

kur ngjyra e artë tretej deri larg në horizont

dhe deti dërsinte në epshin e tij

e thërriste ta mbante brenda syve.

 

(Larisa, 19/1/2016)

 

STELA

 

Stela!

Vish fustanin ngjyra-ngjyra,

atë me dekolte dhe rrudha!

Qyteti  është zgjuar nga të dashuruarit!

Stela!

Leri flokët të lëshuara,

të  t`i përkëdhelë flladi!

Të ngatërojë në to, duart

të të puth me mallin e djalit

të na rrëmbejnë të fshehtat……

Natë gushti është sonte,

i shikon si digjen yjet?
(Larisa, 2/3/2013)

 

KRISHTLINDJET   E   PARA   TË   MARTESËS

 

Irena!

Nesër kemi për  6 ditë Shën Nikollën

stolise shtëpinë që sot për Krishtlindjet

kështu e stoliste gjithmonë nëna.

Sonte do ta presim dhjetorin mes dritash

zbrit nga biblioteka Elitin, Seferin, Livadhitin…

mos harro të mbushësh bucelat me verë!

Në dimër shtëpia është gjithmonë e  hapur,

presim e përcjellim njerëz, lexojmë deri vonë.

Për Krishtlindjet mblidhemi të gjithë bashkë

Kështu na mblodhi nëna gjithë jetën

asnjëherë s`u ndjemë të ndarë

rreth kësaj trapeze mbetëm gjithmonë të vegjël.

 

(Larisa, 30/11/2013)
MËNGJEZI ME ËNDRRA DASHURIE
Me ëndërrime dashurie

hapi sytë e pagjumë atë mëngjes pranvere.

Asgjë s`hodhi mbi niktikonë e tejdukshme

të fshihte bukuritë e gjoksit të njomë.

Zbriti shkallët si një flutur e sapo zgjuar

të kapë rezen e diellit nën lulet e mollës.

Një lule molle i ra mbi buzë,

e buza e nxehtë ndjeu freskinë.

Një pikë vese i la mbi buzë,

pastaj rrëshqiti në mes të gjinjve.

Hapi gishtat pjalmi i lules

sa ndjeu aromë gjiri.

Ledhatoi gjinjtë e njomë,

thithi nektarin e gjirit…

 

(Larisa, 18/1/2016)

 

KTHEMA TË DJESHMEN

 

Sonte dhe hëna është tjetër,

ka veshur ngjyrën e kuqe/artë.
Zhvishma hijen e vdekjes,

të  kap diellin me dorë,  të digjem

më jep krahë, t`a  përjetoj të djeshmen!

Si dikurë me mallin e dashurisë,

kur shpirti digjej, bëhej dallgë.

Eja në mesnatë, sillmë dritë

mbushma shpirtin…

kthema të djeshmen një çast,

të them:

– Jetova edhe një jetë!

Si hije nate zgjohem, tretem

s`di seç ëndërr do na bashkojë,

të na kthejë një natë të djeshmen…

 

(Larisa, 11/1/2016)
TEK FOLEJA E VJETËR

 

Sonte u kapëm për dore,

më fute në ëndërime rinie.

Ngrita kokën, të pashë në sy

pa folur më kuptove se ç`desha.

Më shpjer tek foleja e vjetër, mendoja unë,

tek plepi i madh

atje ku ngrenë folenë lejlekët!

S`di a janë kthyer prapë

mos e shpejto hapin,

flladi është i ëmbël,

e ndjen aromën e jargavanit?

Dikurë m`i mbushje krahët m`i bëje kurorë.

Shiko!

Shiko, tek plepi po puthen dy të rinj!

Dy të tjerë më poshtë,

të tjerë, e të tjerë aty!

E shikon?

Tek foleja jonë,

shikoi lejlekët, u kthyen prapë

tek foleja e vjetër!

Mos m`i fshi lotët,

as të tuat mos i mbaj fshehur

leri të derdhen përmbi buzë

të nxjer mallin e vjetër

mbështillmë në gjoksin tënd!

 

(Larisa, 5/5/2015)

 

TANGO   DASHURIE

 

Të njoha në një mbrëmje vallzimi,

nën melodinë e tangos me ritëm,

herë më shtrëngoje pas vetes,

herë sikur thoshe: Ti pritëm!

 

Ti pritëm… dhe unë fluturoja,

gjuri yt trokiste tek gjuri…

Të mbaronte muzika nuk doja,

kjo tango në sa qiej më shpuri!?!

 

Në fund më puthe papritur,

Unë puthjen e prisja, e doja…

“Kërceva me një flutur të bukur!”

Dhe dora s`shkëputej nga dora…

 

 

DITËLINDJA IME

 

Erdhën vitet e më zgjuan, një nga një…

Më uruan, përqafuan, më mbuluan në krevat…

Nuk i njoh vitet e mia, ca fëmijë e ca të thinjur,

Ca çapkënë e ca të shtruar,

Herë të urtë, herë të pabindur…

Erdhën vitet e më zgjuan,

Lot/gëzimi sytë lotuan…

 

(Larisa, 1 Maj 2014)

 

 

JETA IME KA PESË GËRMA: IRENA 

 

Jeta ime ka pesë gërma,

Siç lind e perëndon Dielli…

Në pesë gërma fshihet dhimbja

Që gëzimin dot s`e treti…

Në pesë gërma janë vitet,

I përjetova siç nuk desha…

Por në sy shoh të vërtetën,

Nuk skuqem nga e vërteta…

Jeta ime është pesë gërma,

Ashtu siç më lindi nëna…

 

 

LIRIKA

 

Mendo me zemër, o njeri,

Që jeta të ketë dashuri…

 

 

U DASHUROVA ME POETIN

 

S`e di as vetë si ndodhi kjo punë,

Shfletoja mendimet e tij nëpër natë…

Qëndroja nëpër fletë, nëpër fjalë poezie

dhe rendja pa frymë, në rrugën e gjatë…

 

Pastaj e lodhur rashë në ëndërrime,

Isha përballë unë dhe poeti…

I flisja e më fliste fjalë dashurie,

Me erë trëndelinë, me fjalë dallgë-deti…

 

Dhe poezinë e gjeta,

poezia më gjeti…

 

 

DASHURIA

 

U dashuruam,

Më erdhe si fllad pranvere,

Më mbështolle me freski…

Më vodhe puthjen e parë,

Mësova ç`ishte “Dashuri”…

 

U bëre behar i nxehtë,

Çdo ditë etjen ma shtove…

Kërkova ujë- burimi,

Që kur ti më dashurove…

 

Më erdhe: dimër-acar,

Hodhe borë e shi-rrebesh…

Jeta s`ishte si më parë,

Buzë e dridhur më nuk qesh…

 

M`u lëshove-vetëtimë,

Më verbove, përvëlove….

Nisi të më gjykojë vetja:

“Pse kështu ti dashurove!”

Dhe në fund më erdhe ëndërr,

Ëndërr e pa ëndërruar….

Dashuria është-magji,

Mjerë kush s`e ka provuar…
MENDIMET

Mendimet vijnë si valë deti,

të qeta apo….njëzetë ballë…

Mendimet janë vetë njeriu,

i mençur qoftë apo i marrë…

Mendo me zemër, o njeri,

që jeta të ketë dashuri…
TRËNDAFILI I DASHURISË

Në çdo mëngjes gjej në ballkon,

një trëndafil të bardhë….

Kush ma ka hedhur nuk e di,

nga ç`zemër më ka ardhë?

Mos dora jote e këput,

në çdo mëngjes për mua?

Mos trëndafili je vetë ti,

që s`thua dot “Të dua!”

Sa gdhihet shpejt dal në ballkon,

aty pret trëndafili….

Në çdo petale-poezi,

aromë më mbushet gjiri……
LARGUAR TË AFROHEM

Iki nga ty, vi prapë tek ty,

me veten jam ngatërruar….

Iki me ditë, prapë netëve vi,

djersitem gjer në thua…..

Bëj të të shaj, të të mallkoj,

pastaj prapë drithërohem…

Largohem-larg, prapë të mendoj,

larguar të afrohem….
VETËM S`KE JETË

Një trup i vetëm është asgjë,

kufomë e gjallë dhe pa jetë.

Pranë njëri-tjetrit duhen dy

që të jetojnë me të vërtetë.

Më mungon shumë, o gjysma ime,

te vetja nuk ndjej më asgjë!

Them: jam në jetë, a ëndërrime,

Dhe gjysma tjetër po më lë?!..

Dhe ndjehem hije, që më tremb,

hije që hije s`ka në jetë….

Kur mbetesh vetëm dhe jeton,

dhe jeta vetë, s`është e vërtetë….
SONTE

Sonte dua të mbyll sytë,

lot mos bien mbi kitarë…..

Pres një yll të më puthë buzët

dhe të dehem si e marrë…..

Sonte s`dua të jem vetëm,

sa të vijë mëngjezi tjetër…..
PRITJA E FUNDIT

Duke të pritur ty, përtyp durimin,

cigaren me cigare, ndez pa shuar….

Vërtitem poshtë e lart, në mes
të dhomës,

nga tymi i cigares jam mbuluar……

Do të kujtoj si sot e njëmijë ditë,

sa dita të nis ditë, të mbarojë muaj,

Dhe hëna të mos duket, të mos ndrisë

me ty në zemër do bredh e malluar…..

ZEMRA NUK JEP LLOGARI

Lere luksin dhe aromat

pa të kuq në faqe e buzë,

Me fllad mbrëmje vishu sonte,

të digjen yjet më shumë……

Rrëmbemë në puthjet tënde,

erë e çmëndur bëhu sonte!

Mos ki frikë nga zjarri i zemrës,

me zjarr shpirti dashurohet!

***********

 

S`kuptova si morra zjarr,

u derdha si katarakt…

Të rashë në krah e çmëndur,

zemrat thoshin: “Hë dhe pak!”

Në dashuri i dhashë të gjitha….

as tani se di, sesi?!

Zemra bën, ç`nuk bën llogjika,

zemra nuk jep llogari…..
LOTËT E PUTHJES

S`i harroj

lotët e puthjes së parë,

Margaritarë të një shpirti të pafajshëm.

Medaljon i mbaj në thellësi të zemrës,

dhuratë të një dashurie
të pastër.
UNAZA

Unaza rreth i dashurisë,

vihet në gisht apo në zemër?

Po të qe simbol dashurie,

pse s`ka unazë edhe për nënën?!

Kur dashuroj s`dua kurorë,

as unazë floriri

në dorë….
LOJA E DASHURISË

Lot e qesh me mua këtë natë,

me afsh gjoksi përkëdhel qerpikët…..

Brenda syve më hedh një grusht zjarr,

ndizen flakët dhe s`duan të fiken….

Ngatërrohet fryma brenda frymës,

buzët s`dinë ç`bëjnë përmbi buzë…..

Të jetë jeta: lojë dashurie

Nuk do lodhesh ti,

s`do çlodhem as unë…..
LERMË SONTE

Lermë sonte, dua të ri vetëm,

mos ma hapni, mos ma mbyllni derën,

mos mi trembni kujtimet e jetës….

Lermë sonte të shtrihem në vite,

mos m`i fshini lotët që nxjerr shpirti,

kur të qesh, prapë mos u çuditni….

Lërmë sonte, lërmë vetëm sonte,

të dëgjohem kur të flas me vete…..

Dhe iu them, tashti ma kini frikën,

se njeriu flet më shumë me heshtje….

Lërmë sonte, sonte nuk jan unë,

po shëtis e vetme nëpër udhë…..
TRUPI YT

Trupi yt më deh si vera,

lëng-epshi i dashurisë,

zjarr pashuar, zjarr i ndezur,

më përflaku trupi yt……

Përqafuar, lakuriq,

si dy ëngjëj të pafajshëm…..

si më dehu trupi yt,

diell shoh në mes të natës….

Trupi yt lëkurë-veshur,

det e zjarr është trupi yt….

Më mbështjell me dallgë-flakësh,

më jep frymë dhe më mbyt…..
NDARJE

Fryn një erë e i ndan retë,

retë e shpirtit kush i ndau?!

S`ke kurajo as të ngresh sytë,

dashurinë tonë kush e vrau?!

Njerzit besa i mban lidhur

dhe gjuha e së vërtetës…..

Ti siç duket i ngjan dimrit,

brenda shpirtit-detit të egër….
TANGO DASHURIE

Të njoha në një mbrëmje vallzimi,

nën melodinë e tangos me ritëm,

herë më shtrëngoje pas vetes,

herë sikur më thoshe “Ti pritëm!”

“Ti pritëm”….dhe unë fluturoja,

gjuri yt trokiste tek gjuri…

Të mbaronte muzika nuk doja,

kjo tango në sa qiej më shpuri?!…

Në fund më puthe pa pritur,

Unë puthjen e prisja, e doja….

“Kërceva me një flutur të bukur!”

Dhe dora s`shkëputej nga dora…
TË DUA, TI MË DO?

Një tren këtej, një tren andej,

dy trena nëpër natë…..

Ikëm dhe ne në veri-jug,

do shihemi vallë prapë?!….

Po dashuria ku ka mbetur,

në cilin vagon është vallë?

Trokon, trokon e nuk mbaron,

shinat e heqin zvarrë….

Një tren këtej, një tren andej,

sa vite që s`të shoh?!….

Të shoh me zemër dhe pa sy,

“Të dua!

Ti më do?”

STË DASHUROVA

Të kam pranë e s`të shikoj,

buzët e tua nuk i ndjej….

Tjetër diell ëndërroj,

dua zërin që pëlqej…

Deti e qielli s`bëhen bashkë,

nuk flenë bashkë dielli dhe bora…

Vetja ime të la jashtë,

më fal që s`të dashurova…..
RRËMBEMË NË KRAHËT E TU

Sonte rrëmbemë në krahët e tu,

shuaji një nga një gjithë yjet nga qielli…

Dëshmimtarë nuk dua këtë natë,

për  ty të jem Parajsa dhe Ferri….

Rrëmbemë në krahët e tu,

me ëndrrat e dashurisë së madhe….

Aty, ku sytë s`kanë dritë,

po digjen e s`shuhen si zjarre….

Rrëmbemë në gjoksin tënd

dhe mbyllja perden hënës….

Kjo natë s`është vetëm nata jonë,

dëgjojmë këngën e zemrës…..

KUSH GUXON TA

DËSHPËROJË ?!

Zemra e gruas është parajsë,

qiell i mbushur plot me yje…

Det me perla e diamante,

ylberi midis dy syve…..

Kush guxon ta dëshpërojë,

do ta vuaj gjithë jetën….

Lum kush di ta vlerësojë,

do jetojë të vërtetën…

 

E DIELA

Nga të gjitha ditët,

e diela është dita ime.

Pi kafe në kafenenë time

të preferuar,

aty lart në kala,

ku shekujt historinë kanë

shkruar……

Dhe unë

mendoj,

kujtoj,

ëndërroj…..

Një takim të hershëm,

një puthje të pashuar,

një dashuri të vjetër…..

Nga të gjitha ditët, e diela është

dita ime e preferuar,

Jam më shumë-vetja,

vetja e paharuar…..

DEHMË HËNË

ME DRITËN TËNDE

 

Ari i hënës më mbështjell,

mbështillem me dritë hëne….

Dehem, dehem, më pëlqen,

ndjehem si në prehër-nëne…..

E pi hënën, pika-pika….

Nuk pres hënën, ty të prita…..

BRENDA SYVE…..
Brenda syve fshihen sytë,

dhe tretin shikimin…..

Pikojnë-pikat thellë në zemër,

nuk duron-durimi…..

Mbrëmë u fsheha nën qepalla,

aty fjeta natën….

Do më shohësh kur të zgjohesh,

te mëngjezi i pastër….

PUTHJA E PARË

Sa të marr puthjen e parë,

skllav do bëhem, si i marrë…

Edhe botën të më falni,

nga ato buzë s`më ndani…..

Puthja e parë është magji,

pa puthje s`ka dashuri…..

RETË JANË TËRBUAR….

Retë janë tërbuar si dhe unë,

derdhin shiun me gjyma…..

Pa çadër jam, u laga shumë,

m`u lag edhe pështyma…..

Ti mbi taka ecën lehtë,

shiu gjëmon mbi çadër….

Unë i hutuar, në një pellg,

ti qesh…..

S`TA ZHVESHA DOT SHPIRTIN

Trupin ta kam zhveshur,

siç kam dashur unë….

t`i kam numuruar

gjithë poret me buzë….

Gjithë poret e trupit

t`i njoh si askush,

por dua të di

ç`fshihet nën lëkurë….

Herë të ndjej si fllad,

herë të ndjej furtunë,

m`i afro pak buzët,

mos rri larg nga unë…..

Si të ta gjej derën,

të hy brenda shpirtit,

të numëroj ditët

te ditari i vitit…

Të lexoj të fshehtat,

ato që s`janë thënë….

Nuk ta çel dot shpirtin,

çelësin ku e ke lënë?…..

SYTË E TU

Sytë e tu si det me dallgë,

sytë e tu si pus me dhimbje…..

Dallga e dhimbjes nga ka ardhur,

dhimbje e dallgës brenda syve?!

Çfar të bëj t`i gëzoj sytë,

sytë e tu me dhimbje brenda?

Shpirti i ëmbël kërkon dritë,

zemra çfar kërkon nga zemra?

AFROHU SONTE

Afrohu sonte,

pa kujtohu sa kohë ka kaluar?

Si s`më ke shkelur në ëndrrat e mia ?!

Afrohu sonte,

ndjehu e dashuruar!….

E shikon,

dhe hëna ndjehet e dashuruar…

Ç`pret, afrohu sonte,

i gjithi për ty, e gjitha për mua…

S`E DUA LOTIN

S`e dua lotin ta shoh në sy,

në shpirt të mbetet thellë…..

Të qeshin sytë, të kenë dritë,

të ndjehem si pranverë….

S`e dua lotin të më dhëmbë,

as të më djegë faqet…

Ta jetoj jetën siç më vjen,

gëzimet edhe hallet….

S`e dua lotin ta shoh në sy,

rrënjët e lotit unë i di…

EDHE PA SY
PO BREDH PAS TEJE

S`e di si e shtyva sonte natën,

e rëndë ishte errësira….

Tik-taku i orës nuk punonte,

edhe pse mbrëmë e kurdisa….

E ndjeva veten sikur s`isha,

e gjitha isha verbuar…

Gjithë errësirën e kam unë sonte,

dhe yjtë e hëna janë shuar…

Edhe pa sy po bredh pas teje….

nga errësira morra lejë…

LE TË JEM SKLLAV,

LE TË JEM MBRET…

 

Do të të marr sonte në krah,

do të mbuloj me puthje….

me ledhatim, me ëmbëlsi,

si lule, moj vogëlushe….

Gjerdhan me yje do të thur,

gjithë qiellin dhuratë….

Vetëm më fal ti dashuri,

më ngjit në qiell të shtatë….

Të jem në ëndërr dhe i zgjuar,

aty te trupi yt….

Tek ne të dy të mbeten ndezur,

të gjitha dashuritë…

Le të jem skllav, le të jem mbret,

te buza jote që më pret….

LERI SYTË E TU

U këmbyen në rrugë si të huaj,

kokëvarur, buzë-shtrënguar, hijerëndë…

Pak më tutje, ktheva kokën e malluar,

mali i ndarjes, mbi kurriz më kishte rënë…
E mendova: Veç një herë ngrije kokën,

hidhi sytë tek të mitë, si atëherë…

Po të duan sytë e tu, të më qortojnë,

apo sikur s`jemi ndarë asnjëherë…

Si mund të qëndrosh prapë kaq i ftohtë,

kur përbrenda akoma ke zjarr?!

Leri sytë e tu të më qortojnë,

leri sytë e tu të shërojnë plagë…..

SONTE FJETA DHE NUK FJETA

Sonte fjeta dhe nuk fjeta,

dhe kur fjeta, pashë një ëndërr…

Më mbuloi fryma jote,

ndjeva një puthje të ëmbël…

U tremba mos shihte nata,

më mbuluan dy palë djersë…

E mallkuar dhe kjo puthje,

edhe në gjumë s`më la të qetë

MOS MË PUTH

Mos më puth se buzët nuk t`i ndjej,

mos më fol se zërin s`ta dëgjoj…

Vitet që kanë ikur më kanë vdekur,

ditën që vjen nesër s`e shikoj….

Më duket vetja se jam kthyer hi,

hiri i një trupi krejt të djegur…

Mos më puth se buzët nuk i ndjej,

bashkë me mua, puthjet më janë tretur…

 

PËR NJERZIT QË DUA

“Mbama ndezur dritën e shpirtit,

bëhu dritë për sytë e mi !”
NËNA DHE VAJZA

Ma jep dorën vajza ime,

të mbështillem, të mbështetem,

bëhu prehër, ti për mua,

zemra ime të gjejë veten…

Përkëdhelmi prapë flokët,

folmë: nënë, e dashur nënë!

Puthmë prapë si e vogël,

përqafomë prapë si mbrëmë!

Mbamë ndezur dritën e shpirtit,

bëhu dritë për sytë e mi!

Mbushma zemrën me gëzime

dhe shpirtin me dashuri!

Kur të vijë ora e ndarjes,

përcillmë me gaz në buzë,

siç përcillet një i gjallë,

pa të qarë dhe pa kujë

NËNA IME

O nëna, nëna ime e mirë,

o Shën-Mëria e vërtetë….

mbështillmë prapë,sonte te gjiri

ta ndjej se jam vërtet në jetë….

Te gjiri yt ka rrënjët jeta,

aty buron dhe dashuria…

Mbështillmë prapë sonte te gjiri,

që t`i humbas vitet e mia…

Të ndjehem bebe e parritur,

të ndjehem se jam në parajsë….

Cili fëmijë mund të harrojë,

se ç`është për të, gjiri i mamasë?!

Te gjiri yt më sosen hallet,

te gjiri yt më shtohen shpresat….

Te gjiri yt përkulen malet,

te gjiri yt nuk mbin gënjeshtra….

O nëna, nëna ime e mirë,

tek ty e besoj Shën-Marinë…..
BABAI

Në krahët e tu jam e mbështetur,

që nga fëmijë gjer më sot…..

Një mall të madh kam brenda zemrës,,

që herë-herë kthehet në lot…

Gjithmonë të takoj mbasdite,

në atë orë kur u ndamë….

Dhe bisedojmë të dy në heshtje,

në heshtje themi, o sa fjalë…

Të çelen sytë kur jam gëzuar,

të dridhet zemra kur lotoj….

– Ku je baba, sa shumë të dua!

– Jam këtu, bijë, po të shikoj…

ORA E BABAIT

Vjeshtë e dytë qe atëherë,

e premte 18 tetor,

ora 4 e mbasdites,

kur vura orën në dorë….

Ishte ora e babait,

ma dhuroi me porosi….

“Vajzë ta vlerësosh kohën,

po s`është koha s`je as ti !”

Dhe pastaj babai u shua…

Orën ma dhuroi mua….

VËLLAI

Vëlla i dashur të kam larg,

na ndajnë kufi e male……

Por të ndjej pranë, këtu pranë,

ja të shoh në dritare…

Të ftoj për kafe në ballkon,

flasim vëlla e motër…

Kokën ma merr në kraharor,

në buzë i përtyp lotët….

Vëlla, të dua, s`të harroj,

gjithmonë do të të dua…

Kujtoj babanë e të mendoj,

je dhe baba për mua….

MOTRA

Eja motra ime,

eja se të dua…..

Pres e  m`u thanë sytë,

dita m`u bë muaj…..

Eja moj e mirë,

Eja moj e ëmbël…

Ndjej se m`u tret gjuha,

për gjuhën e nënës…

Eja ti moj dritë,

të më hapësh derën…

Që të shoh mëngjezin,

që të pres pranverën…

Eja të fjalosim,

si në vegjëli,

me gjuhën e nënës,

plot me dashuri….

Eja se po tretem,

në mërgim të largët….

E mbaj hapur zemrën,

i kam hapur krahët…..

NË SHPIRT TË MBAJ FLUTUR

(Mbesës sime, Stela )

Kur erdhe ti në jetë, në zemër ndriti-drita,

u deshëm në heshtje, duhemi pa fjalë….

Shihemi në sy dhe i kuptojmë të gjitha,

duhemi çuditshëm, o mbesa ime e rrallë…

Je rritur brenda meje, e mirë e bukur,

gjithë vitet e jetës,

në shpirt të mbaj flutur…

 

 

POEZI, MELANKOLI DHE NDJESHMËRI

Poetesha Irena Gjançi u lind më 1 Maj 1957 në Korçë dhe 25 viteve të fundit banon e krijon në Larisa të Greqisë. Vëllimi i saj i parë poetiki mban titullin “Me sytë e jetës” (Vlorë, 2015). Libri strukturohet në 5 cikle: Lirika, Për njerëzit që dua, Malli për vendlindjen, Për jetën, Plagë mërgimi. Në kuadrin e pasthënies, Nase Jani zbulon “një botë ku shpirti fluturon i lirë, me krahë poezie. Poezitë gati janë lirika të ndjera, me motivet e dashurisë, të mallit për vendlindjen dhe dhimbjen e emigracionit.” Poezia e vërtetë, fillimisht lind në shpirtin divin, pastaj zbret në mbretërinë e muzave duke i përvetësuar vetëm ata që kanë lindur për pavdekësi. (Gheorghe Coltun).

Pavdekësia e mallit ëndërron bardhësinë e shenjtë të dëborës. Irena noton në oqeanin e dhuntisë së shenjtë. Autorja ka talent të lindur dhe imagjinatë të bujshme. Poezia, melankolia dhe përjetimi i jetës në plotëkuptimin e fjalës. Kujtimet e dashurisë e zbukurojnë kuptimin e jetës. Buzëqeshin vargjet e saj duke u shkrirë në shtjellat e frymëzimit, sidomos kur shpirti e shijon nektarin e buzëve kur: “Unë puthjen e prisja, e doja// Dhe dora s`shkëputej nga dora”. Autori i pasthënies  thekson se Irena “dashurinë nuk e ndan dot nga dhimbja”. Këtë e ilustrojnë edhe vargjet vijuese: “Kudo, në qendër është njeriu./ Dhe kush i shkruan njeriut e do jetën./ Dhe kush i shkruan dashurisë, e do jetën./ Por dashurinë nuk e ndan dot nga dhimbja.”

Irena lidh një dialog me fenomenet, me kohën, me pritjen, me jeten, me yjet. Ajo ëndërron të jetë jeta lojë dashurie. Shpirti i saj i dedikohet një relacioni kërkimtar, poetja duke gjetur kuptimin e ekzistencës në shtjellën e mistereve, të kuptimeve të thella të jetës dhe provokimeve të botës. Vargjet e saj reflektojnë zërin e zemrës, ngase u kushtohen ëndrrave, yjeve, shpirtit, natyrës, dhe dashurisë. Jeta sentimentale zë vend dominant në vargjet e saj. Autorja shkëlqen me sintagmat “zog i harlisur”, “flatrat e përjetimit”, “hija e vdekjes”, “dhimbje mbi dhimbje”, “në vdekjen fatale ku qajnë retë”, “mëngjesi me ëndrra dashurie”, “nektari i ëmbël i gjinjve të njomë”, apo: “Ku ta dijë vjeshta që zhvishem dhe unë,/ Me mendime vjeshte që ma gulçojnë frymën” etj. (B. Y.)

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...