Published On: 2 Prill, 2016

Poezi për Presidentin

 

Agron Zeqiraj 

Poezi për Presidentin

U dogje nga prushi
I fshehur në hi,
Dritat e syve tu
Me dhanë plotë energji!

Në shëtitje të ëndrrave
Sot, në maje të lumturisë…
Sikur uji që shuan etjen,
Një kolosë i gjithësisë.

Urtak pak i fjalëve…
Në kohë e vite të vështira,
Miqve iu dhe germa të arta
E Dardanisë, ju plotësua dëshira!

Letërsia humbi një vigan
E unë humba një ditarë,
Ne do t’shihemi prapë o mik
Në parajsën tonë të parë…

Edhe engjëjt jetojnë larg
Në zemër të një miku,
Shenjtërimi u bë sot
Si në Mekë kur shkon njerëzimi.

Pelegrinët kërkojnë plisa
Ngjyrë e bardhë e Dardanisë,
Seç mu duk, të ti u nisa…
Të takoj për jetë e mot!.
Pforzheim, 09.07.2014

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...