Published On: 8 Tetor, 2016

POETIT ÇAM


Neki Lulaj

POETIT ÇAM

(Mikut tim Namik Selmanit)

Kudo shkëlqen mendimi i pjekur i diplomatit të letrave shqipe
Në shpirtin e bariut u vë fjalëve jastëk dhe vargje noliane
Në damarin e tij gjethon ulliri mijëvjeçar i Çamërisë fisnike
Në arterjen e zemrës kombetare lundrojnë anijët në brigje joniane

I vë këmbët e palodhura mbi argjendin e një gjuhe furrash e malesh
Prek themelet e gurëve të përvëluar të krahinës me ashtin çam mbi kokë
Me gishtërinjtë e erës shpupuris prushin diellor dhe shami flladesh
Në netët kobmëdha ende ulurojnë cubat helenë me gjakun që iu vlon

Në shpirtin e tij kurrë s`thahet gurishta e lotëve dhe damari i gëzimit
As shpirtit çam kurrë plagët nuk ju bie një ditë harresa e zezuar
Në zgërbonjat e ullinjve ngujuar mbeten zërat e fortë të kujtimit
Ofshan shpirti i tij me një melodi që jehon në brigjet e malluar

Gllaniku pret pinjollin e fisit ku jehojnë këngët në sofrën e ngrohtë
Përtërin rrezet e dritës e riçel lulet e Jonit në trëndafilat ngjyrëgjak
Tek ajo gurrë guri në cep të oborrit pret me mall një manit ëmbëltor
Ku poeti s’e shuan etjen e shpirtit në shtëpitë gërmadhë e murranë

Lëshon shpirti i poetit fjalë mençur në tinguj si zilja shkollore
Sikur bëhet mburojë për gjithjë zemrat tona në zhuritje
Dergjen në heshtje dhehumbur stërnipërit Çamërisë hyjnore
Do ta ndezin sërish zjarrin në zemrën e Çamërisë etnike…

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...